Koniunktura przemysłowa IX 2008
2008-09-24 00:59
Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa VIII 2008
Oceny bieżącej i przyszłej sprzedaży towarów są mniej korzystne niż przed miesiącem. Zarówno bieżąca jak i przewidywana sytuacja finansowa przedsiębiorstw ulega pogorszeniu. Utrzymuje się nadmierny stan zapasów towarów. W konsekwencji planowany na najbliższe miesiące wzrost zamówień na towary u dostawców może być mniejszy niż zapowiadano przed miesiącem. Wzrost bieżących i przyszłych cen towarów jest nieco wolniejszy od zgłaszanego w sierpniu. Na najbliższe miesiące planowany jest jedynie nieznaczny wzrost zatrudnienia.
Oceny koniunktury w poszczególnych branżach handlu detalicznego są pozytywne. Na najwyższym poziomie kształtuje się wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury dla branży meble, rtv, agd – plus 27 (tak jak przed miesiącem). Dla branży pojazdy samochodowe wynosi on plus 10 (plus 9 w sierpniu), a dla branży włókno, odzież, obuwie – plus 7 (w ubiegłym miesiącu plus 8). W branży żywnościowej wskaźnik ogólnego klimatu kształtuje się na poziomie 0 (przed miesiącem plus 4).
W jednostkach branży meble, rtv, agd odnotowuje się nieco szybszy niż przed miesiącem wzrost bieżącej sprzedaży towarów. Poprawia się sytuacja finansowa przedsiębiorstw. Stan nadmiernych zapasów towarów nieznacznie zmniejsza się. W najbliższych miesiącach przewiduje się wzrost sprzedaży towarów i zamówień u dostawców zbliżony do zapowiadanego w sierpniu. Utrzymują się korzystne prognozy sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Sygnalizowany jest nieco wolniejszy wzrost bieżących i przyszłych cen towarów. Plany dyrektorów przedsiębiorstw dotyczące zwiększenia zatrudnienia są bardziej optymistyczne od zgłaszanych przed miesiącem.
We wrześniu przedsiębiorstwa branży pojazdy samochodowe sygnalizują szybszy niż przed miesiącem spadek bieżącej sprzedaży. Sytuacja finansowa jest niekorzystna. Prognozy na najbliższe miesiące wskazują na bardziej znaczący niż planowano w sierpniu wzrost sprzedaży i w konsekwencji nieznaczną poprawę przyszłej sytuacji finansowej. Utrzymuje się nadmierny stan zapasów towarów. Mimo to poziom zamówień na towary u dostawców w najbliższych trzech miesiącach może nieznacznie zwiększyć się. We wrześniu ceny pojazdów samochodowych ulegają dalszej obniżce. Na najbliższe miesiące przewiduje się niewielki, wolniejszy niż prognozowano w sierpniu wzrost cen. Dyrektorzy przedsiębiorstw planują nieznacznie zwiększyć zatrudnienie.
W branży włókno, odzież, obuwie przedsiębiorcy sygnalizują we wrześniu spadek bieżącej sprzedaży, nieznacznie szybszy od zgłaszanego przed miesiącem. Sytuacja finansowa jednostek handlowych jest oceniana nieco gorzej niż w sierpniu. Zwiększa się poziom nadmiernych zapasów. Bardziej optymistyczne niż w ubiegłym miesiącu prognozy sprzedaży powodują, że w najbliższych miesiącach może utrzymać się korzystna sytuacja finansowa. Ilość towarów zamawianych u dostawców może wzrastać wolniej niż oczekiwano w sierpniu. We wrześniu przedsiębiorstwa zgłaszają niewielki wzrost cen towarów. Prognozy na najbliższe trzy miesiące wskazują na szybszy niż przewidywano w sierpniu wzrost cen. Dyrektorzy przedsiębiorstw planują nieznacznie zmniejszyć zatrudnienie.
We wrześniu sygnalizowany jest wolniejszy niż przed miesiącem wzrost sprzedaży żywności. Sytuacja finansowa badanych przedsiębiorstw jest oceniana mniej optymistycznie niż w sierpniu. Utrzymuje się nadmierny stan zapasów towarów. Prognozy dotyczące sprzedaży w najbliższych trzech miesiącach są niekorzystne. W konsekwencji może nastąpić dalsze pogorszenie sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Przewiduje się możliwość ograniczenia ilości towarów zamawianych u dostawców. Sygnalizowany jest nieco wolniejszy niż w sierpniu wzrost bieżących i przyszłych cen żywności. Dyrektorzy przedsiębiorstw planują utrzymać obecny stan zatrudnienia.
![Koniunktura gospodarcza w I 2025 [© Freepik] Koniunktura gospodarcza w I 2025](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/koniunktura-gospodarcza/Koniunktura-gospodarcza-w-I-2025-264455-150x100crop.jpg)
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl