eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyStarzenie się społeczeństwa: co na to firmy?

Starzenie się społeczeństwa: co na to firmy?

2008-09-25 13:41

Przeczytaj także: Program Solidarność pokoleń przyjęty


Raport Manpower wykazuje, że w porównaniu 6 badanych regionów, pod względem przygotowania pracodawców do zatrudniania osób powyżej 50. roku życia najgorzej wypada region Północno-Zachodni i Północny (odpowiednio 98% i 97% nieprzygotowanych firm), a najlepiej – Południowo Zachodni (4%) oraz Centralny i Wschodni (3%). Najlepiej przygotowani do zachęcania pracowników w wieku emerytalnym do pozostania w firmie są pracodawcy z regionu Południowo-Zachodniego, Południowego (6%) oraz Centralnego i Wschodniego (5%). 95% przedsiębiorców z regionu Północnego i Północno-Zachodniego odpowiedziało, że nie przygotowało programu mającego na celu zatrzymanie pracowników 50+ w ich firmach.

Określenie zasadniczej roli rządów w kwestii zatrudniania i planach emerytalnych

Z raportu Manpower wynika, że pokolenie, które do roku 2025 osiągnie wiek 50 lub 50+ w krajach Unii Europejskiej, Japonii i Stanach Zjednoczonych, wykazuje jak wielka będzie proporcja niepracujących dorosłych w niedalekiej przyszłości oraz jak trudne zadanie będzie stało przed młodszymi pokoleniami, aby tę grupę utrzymać. Rządy będą musiały znaleźć sposób na zmniejszenie tej dziury finansowej.

fot. mat. prasowe

Procent osób po 50. roku życia (kraje Unii Europejskiej, Japonia, USA – 2005 vs. prognozy na 2

Procent osób po 50. roku życia (kraje Unii Europejskiej, Japonia, USA – 2005 vs. prognozy na 2025 r.)

Amerykański Program Ubezpieczeń Społecznych jest dobrym przykładem, w opinii autorów raportu, wyjaśniającym, dlaczego rządy znajdują się w tak trudnym położeniu. Gdy program ten został wprowadzony w życie w 1935 roku, świadczenia emerytalne były dostępne dla emerytów począwszy od 65. roku życia, ale średnia długość życia w tamtych latach wynosiła jedynie 61 lat. Dzisiaj, przy wcześniejszych emeryturach i dłuższej średniej życia, okres emerytalny może trwać 20 lat lub więcej. W 1935 roku przeciętna osoba nie żyła wystarczająco długo, by nabrać praw emerytalnych. Obecne przewidywania budżetowe są znacznie bardziej obciążone finansowo niż zdołał to przewidzieć rząd w 1935 roku, dlatego system jest zagrożony sytuacją deficytową do 2017 roku oraz skończeniem się środków do 2040 roku, jeżeli nic nie zostanie zrobione w najbliższej przyszłości w celu poprawy sytuacji.

Manpower przypomina, że rządy muszą niebawem podjąć próbę przeprowadzenia reformy systemu emerytalnego. Muszą to zrobić w sposób zdecydowany, jeżeli chcą zabezpieczyć przyszłość finansową swoich narodów. Wdrożenie reformy, choć niezbędne, będzie trudną bitwą do wygrania, ponieważ ludzie niechętnie zaakceptują wiele z poświęceń, jakie będą się z nią wiązać. Prawdopodobnie konieczne będzie podniesienie podatków, zmniejszenie liczby świadczeń socjalnych i wydłużenie okresu aktywności zawodowej. Istnieją jednak kraje potwierdzające, że takie zmiany są możliwe.

fot. mat. prasowe

Procent pracodawców w 28 krajach, którzy wdrożyli strategie rekrutacji i utrzymywania starszych prac

Procent pracodawców w 28 krajach, którzy wdrożyli strategie rekrutacji i utrzymywania starszych pracowników

Badanie Manpower, przeprowadzone na ponad 30 000 pracodawców w 28 krajach, wykazało że że w niektórych krajach pracodawcy zdecydowanie wyprzedzają swoich międzynarodowych kolegów pod względem wprowadzonych strategii rekrutacji i utrzymania starszych pracowników. Na przykład w Singapurze, 48% pracodawców zadeklarowało, iż mają strategię rekrutacji starszych pracowników, a 53%, jak już wcześniej wspomniano, że ma strategię utrzymania ich.

Z raportu wynika, że rząd singapurski jest głównym sprawcą wzrostu zatrudnienia starszych pracowników oferującym zachęty finansowe dla firm. Singapurska Agencja Rozwoju Siły Roboczej (The Singapore Workforce Development Agency) wdrożyła program zachęcający firmy do zatrudniania pracowników, którzy ukończyli 40. rok życia lub do ponownego zatrudniania pracowników po 62. roku życia.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: