eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyEuropa Środkowa: łącza ADSL przodują

Europa Środkowa: łącza ADSL przodują

2008-09-28 00:05

Europa Środkowa: łącza ADSL przodują

Sposoby łączenia z Internetem w gospodarstwach domowych © fot. mat. prasowe

Dostęp do Internetu w krajach Europy Środkowo-Wschodniej odbiega dość znacznie od średniej europejskiej - wynika z badania D-Link Technology Trend (DTT), przeprowadzonego na zlecenie firmy D-Link przez instytut Millward Brown w Polsce, Czechach i na Węgrzech. Obecnie w regionie 44% gospodarstw domowych ma dostęp do Internetu, podczas gdy w całej Unii Europejskiej średnia ta wynosi 54%.

Przeczytaj także: Domowa sieć Wi-Fi u 15% Polaków

Dostęp do Internetu

Idea powszechnego dostępu gospodarstw domowych do Internetu najpełniej sprawdza się w Holandii oraz krajach skandynawskich, gdzie blisko 80% populacji ma dostęp do Internetu. Przy unijnej średniej 54% kraje naszego regionu wypadają co najmniej blado. Najlepiej prezentują się Czesi, gdzie ponad połowa gospodarstw domowych (52%) dysponuje łączem internetowym, znacznie gorzej sytuacja wygląda na Węgrzech – tu Internet jest w 42% gospodarstw, a regionalnym outsiderem jest Polska z dostępem na poziomie 38%.

ADSL najpopularniejszy

fot. mat. prasowe

Sposoby łączenia z Internetem w gospodarstwach domowych

Sposoby łączenia z Internetem w gospodarstwach domowych

Zdecydowana większość łączy internetowych, którymi dysponują gospodarstwa Europy Środkowo-Wschodniej można zaliczyć do kategorii łączy szerokopasmowych. Mieszkańcy naszego regionu coraz rzadziej łączą się z Internetem przez modem. Najmniej w Czechach - 3%, na Węgrzech – 5%, a w Polsce – 8%. Na Węgrzech i w Polsce dominują stałe łącza internetowe w technologii ADSL (asymetryczne łącza na liniach telefonicznych). Na Węgrzech to niemal połowa wszystkich łączy (48%), a w Polsce ponad 1/3 (38%). W Czechach natomiast najbardziej popularną metodą dostarczania Internetu są osiedlowe i miejskie sieci bezprzewodowe (27%). Spory udział w torcie usług dostępowych mają też operatorzy telewizji kablowych – 19% w Czechach, 27% w Polsce i 30% na Węgrzech.

Sieci domowe - w Polsce i w Czechach

Rosnąca popularność Internetu w środkowoeuropejskich domach sprzyja także rozwojowi domowych sieci bezprzewodowych. W Polsce i w Czechach sieci powstałe na bazie routerów bezprzewodowych znajdują się w co siódmym (15%) gospodarstwie posiadającym dostęp do Internetu. Mniej „bezprzewodowi” są Węgrzy – tam jedynie co dwudzieste (5,5%) gospodarstwo z łączem internetowym dysponuje siecią Wi-Fi.

 

1 2

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: