Praca w Polsce I-VI 2008
2008-09-30 13:58
Przeczytaj także: Praca w Polsce I-VI 2006
Najwięcej wolnych miejsc pracy zanotowano w jednostkach przetwórstwa przemysłowego (28,5%), głównie zaliczanych do działalności związanej z produkcją artykułów spożywczych i napojów, produkcją metalowych wyrobów gotowych z wyłączeniem maszyn i urządzeń, produkcją odzieży i wyrobów futrzarskich, produkcją wyrobów gumowych i z tworzyw sztucznych. Występowały one najczęściej w jednostkach sektora prywatnego i jednostkach małych. Dość dużą liczbą wolnych miejsc pracy dysponowały jednostki prowadzące działalność w zakresie budownictwa 21,3%, handlu i napraw 18,3%, obsługi nieruchomości i firm – 8,5%, transportu, gospodarki magazynowej i łączności – 6,2% oraz administracji publicznej i obrony narodowej; obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych - 4,5%.fot. mat. prasowe
Dynamika wolnych miejsc pracy według sekcji
Z punktu widzenia diagnozy rynku pracy ważne znaczenie ma struktura kwalifikacyjno-zawodowa pracowników poszukiwanych do pracy.
Najwięcej wakujących miejsc pracy przeznaczone było dla pracowników z wykształceniem zasadniczym zawodowym (51,7%), a w drugiej kolejności dla pracowników z wykształceniem średnim zawodowym (15,4%) oraz wyższym (14,2%). Jednostki dysponujące wolnymi miejscami pracy najczęściej poszukiwały robotników przemysłowych i rzemieślników (36,9%), specjalistów (12,8%) oraz operatorów maszyn i urządzeń (12,4%).
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl