Programy antywirusowe: coraz więcej oszustw
2008-10-06 13:45
Fałszywe oprogramowanie antywirusowe i chroniące przed programami szpiegującymi nie jest niczym nowym. Jednakże w ostatnich miesiącach ponownie pojawiało się wiele tego typu zagrożeń. Niestety ich nowa generacja jest jeszcze bardziej zaawansowana - poinformowała firma Trend Micro.
Przeczytaj także: G DATA: uwaga na fałszywy antyspyware
Jak zauważa Trend Micro, przez ostatnich kilka miesięcy nowa generacja fałszywego oprogramowania zabezpieczającego (rogue security) — na przykład programów antywirusowych lub chroniących przed programami szpiegującymi — trafia na nagłówki artykułów dotyczących zabezpieczeń. Zagrożenia w takiej postaci zwykle posługują się taktyką, której celem jest wzbudzenie strachu, i która skłania nieświadomych użytkowników do kliknięcia na adres URL prowadzący do szkodliwej witryny lub powodujący pobranie szkodliwego oprogramowania. Może też zachęcić do zakupu oprogramowania, które wydaje się pożyteczne i potrzebne, a w istocie jest szkodliwe.Tego typu zagrożenia powodują, że użytkownicy kupują niepotrzebne oprogramowanie w celu uniknięcia infekcji. Jak na ironię, tak zwane oprogramowanie zabezpieczające, które użytkownik pobiera, jest w rzeczywistości szkodliwe. Nie zawiera ono prawidłowego kodu programu antywirusowego lub zabezpieczającego przed programami szpiegującymi.
Powrót Nuwara
Z analiz Tren Micro wynika, że część fałszywego oprogramowania zabezpieczającego była aktywna w pierwszej połowie 2008 roku, jednak na większą skalę cyberprzestępcy powrócili do tego rodzaju działalności w lipcu 2008 r. Za jednym z ataków krył się przodek wszystkich botnetów — Storm Worm NUWAR. NUWAR to największy botnet — sieć komputerów (działająca w większości przypadków poza wiedzą ich właścicieli), w której każda maszyna jest kontrolowana przez osobę zarządzającą botnetem z użyciem kodu pobieranego na dane urządzenie. Jednym z głównych zastosowań sieci botnet jest wysyłanie spamu oraz innych zagrożeń za pomocą wiadomości e-mail (firma Trend Micro szacuje, że botnety są obecnie odpowiedzialne za około 90% wysyłanego spamu).
Przestępcy internetowi wykorzystują strach przed infekcją wirusami i oprogramowaniem szpiegującym, wmawiając użytkownikom (niezgodnie z prawdą), że ich komputery zostały zainfekowane, i oferując oprogramowanie zabezpieczające, które umożliwia rozwiązanie tego problemu. Jednakże takie oprogramowanie jest w rzeczywistości szkodliwe!
W lipcu w spamie rozsyłanym przez NUWAR znalazło się łącze do darmowego filmu, w którym główną rolę grała Liv Tyler. Po kliknięciu tego łącza było wyświetlane okno informujące użytkownika o wystąpieniu „błędów w zabezpieczeniach” i sugerujące, że komputer został zainfekowany oprogramowaniem szpiegującym. Znajdowała się tam także informacja o możliwości pobrania pliku o niewinnej nazwie (INSTALL_EN.EXE), który w rzeczywistości był wariantem robaka NUWAR. Pobranie tego pliku powodowało instalację kolejnych rodzajów NUWAR. Pod koniec lipca firma Trend Micro zanotowała podobne działania, zachęcające do pobrania fałszywego programu antywirusowego (np. kuszące użytkowników filmem z udziałem Angeliny Jolie).
Przeczytaj także:
Uwaga na fałszywe programy antywirusowe
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
programy antywirusowe, szkodliwe programy, złośliwe programy, złośliwe oprogramowanie, zabezpieczenie komputera