Finansowy cykl życia firmy: jak się przygotować?
2008-10-15 13:25
![Finansowy cykl życia firmy: jak się przygotować? Finansowy cykl życia firmy: jak się przygotować?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/cykl-zycia-firmy/Finansowy-cykl-zycia-firmy-jak-sie-przygotowac-25650-200x133crop.jpg)
© fot. mat. prasowe
Wiele zjawisk i procesów w przyrodzie ma charakter cykliczny, związany z czynnikami naturalnymi (pory roku, dzień-noc) oraz ze zjawiskami społecznymi typu zmiany populacji. Również w procesach gospodarczych występują powtarzające się nieregularności - cykle. Ich znajomość pozwala przygotować się na nie wcześniej i zminimalizować ich negatywne efekty.
Przeczytaj także: Strategia błękitnego oceanu
Słowo „cykl” pochodzi z języka greckiego („kyklos”) i oznacza „koło”. Można to zinterpretować jako szereg czynności, procesów lub zjawisk tworzących zamkniętą całość, która powtarza się okresowo. Klasyczna definicja autorstwa (A. Burns i W. Mitchell) stanowi, że cykle koniunkturalne są rodzajem wahań występujących w agregatach przedstawiających działalność gospodarczą narodów, organizujących swoją produkcję przeważnie w przedsiębiorstwach; cykle składają się z okresów ekspansji, występujących w tym samym czasie w wielu działaniach gospodarczych, następujących po nich równie generalnych kryzysach, zastojach oraz ożywieniach, które łączą się z fazą ekspansji cyklu następnego (za: „Finansowe sygnały ostrzegawcze” Rafała Siedleckiego, C.H. Beck, 2007).Jak wynika z przytoczonej definicji, A. Burns i W. Mitchell są zwolennikami podziału cyklu na cztery fazy:
- recesja (kryzys) — charakteryzuje się znacznym spadkiem produkcji przy jednoczesnym wzroście bezrobocia,
- depresja — zmniejszenie tempa spadku produkcji przy jednoczesnym wzroście zatrudnienia,
- ożywienie — wzrost produkcji i zatrudnienia,
- ekspansja (rozkwit) — wysoki poziom produkcji i niskie bezrobocie.
Wiadomo, że w początkowym okresie istnienia firmy (okres dziecięcy) bardzo trudno jest określić kondycję finansową firmy, ponieważ nie ma ona historii i wyniki finansowe są zazwyczaj niekorzystne, co jest spowodowane dużymi inwestycjami i małym udziałem w rynku. Początek firmy to okres pomysłów i budowania wizji firmy. Do ich zrealizowania potrzebne są pieniądze, które najlepiej pozyskać znajdując inwestorów z kapitałami lub, co na początku jest niezwykle trudne, otrzymując kredyt inwestycyjny. Kredyt taki jest udzielany zazwyczaj na kilka do kilkunastu lat z przeznaczeniem na realizację konkretnego przedsięwzięcia. Aby go uzyskać, należy przedstawić biznesplan oraz posiadać odpowiednie zabezpieczenia majątkowe, co często bywa barierą nie do przełamania.
Jakie powinno się podejmować działania?
- pozyskanie kapitału założycielskiego,
- ocena efektywności planowanej działalności firmy,
- pozyskanie kredytu inwestycyjnego,
- konserwatywna polityka finansowania aktywów.
Przeczytaj także:
Dotacje dla start-upów na ekspansję. Jaki kierunek wybrać?
![Dotacje dla start-upów na ekspansję. Jaki kierunek wybrać? Dotacje dla start-upów na ekspansję. Jaki kierunek wybrać?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/start-up/Dotacje-dla-start-upow-na-ekspansje-Jaki-kierunek-wybrac-247927-150x100crop.jpg)
oprac. : Wydawnictwo C.H. Beck