Manipulacja w pracy - techniki wywierania wpływu
2008-10-15 13:52
Przeczytaj także: Sztuka manipulacji: potrenuj swoje zdolności
Wpływ bodźców zewnętrznych.
Ładne biuro, miła sekretarka, pan, który chwali nas za wygląd. Do tego delikatna muzyka, kawa i przyjemna rozmowa. W takich warunkach trudno nie dać się zmanipulować. Ufamy osobom dobrze ubranym i uśmiechniętym. Akceptujemy ich warunki i poddajemy się nastrojowi chwili. W takich sytuacjach nie jest łatwo negocjować nasze warunki.
Wspólnota interesów.
Polega na wcześniejszym budowaniu relacji między ludźmi, że jak dochodzi do spraw trudnych, poczuwają się do odpowiedzialności i zgadzają na sprawy, których w innych warunkach by nie zaakceptowaniu. Manipuluje się ludźmi na imprezach integracyjnych, gdzie pod pozorem przyjaźni, wspólnej zabawy, picia alkoholu buduje się relacje oparte o koleżeństwo. Później ciężko jest odmówić szefowi, z którym piło się wódkę.
Jak radzić sobie w trudnych sytuacjach?
Pozytywne nastawienie i konsekwentne działanie.
Jak dojść do celu negocjując trudny temat w pracy? Zacznij od rzeczy łatwych i oczywistych. Negocjuj punkty, na które partner (szef, współpracownik) zgodzi się bez wahania. Następnie przechodź do spraw trudniejszych. Twój rozmówca ulegnie pokusie i zgodzi się bez większego oporu. Jest to efekt potrzeby konsekwentnego działania, które każdy z nas odczuwa. Wystarczy rozpocząć ciąg pozytywnych zdarzeń, żeby zakończyć całość sukcesem.
Rozwiązywanie spraw nie do rozwiązania.
Jeśli napotykamy na problem, który wydaje się nie do rozwikłania - odkładamy go na później. W tym czasie skupiamy się na sprawach prostych i takich, które zbudują między naszymi rozmówcami, współpracownikami dobry klimat do dalszych prac. W efekcie po jakimś czasie, gdy wrócimy do spraw, które wydawały się początkowo nie do rozwiązania okaże się, że teraz jest dużo łatwiej osiągnąć porozumienie.
Przeczytaj także:
Techniki perswazji w biznesie
oprac. : Kariera.pl