Zarządzanie zapasami: typy i optymalizacja kosztów
2008-10-17 01:06
© fot. mat. prasowe
Bezmyślne zarządzanie zapasami może doprowadzić firmę do sporych kłopotów finansowych. Zapasy to bowiem nie tylko oszczędności na zwiększonym transporcie ani możliwość nieprzerwanej produkcji przez dłuższy czas, ale też koszty. A może odwrotnie - to przede wszystkim koszty. I to takie, które nie przychodzą do głowy na pierwszy rzut oka.
Przeczytaj także: Optymalizacja kosztów - trendy w Polsce
W tym tekście najpierw poznasz typy kosztów, a później sposoby ich optymalizacji. Czemu optymalizacji, a nie zmniejszania? Bo zmniejszanie kosztów to droga prowadząca donikąd. Najlepszym sposobem zmniejszenia kosztów zapasów jest obcięcie ich do zera — po co w ogóle cokolwiek przechowywać? Niestety, to nie jest świat idealny. Zarabiamy pieniądze w świecie rzeczywistym (w dodatku jeszcze nieprzyzwyczajonym do e-biznesowych szybkich zamówień drogą elektroniczną). Nie możemy więc do końca liczyć na dostawców, bo oni mają swoje kłopoty. Zapasy są zatem konieczne i będą konieczne jeszcze przez dłuższy czas.Typologia kosztów może być dość skomplikowana, na szczęście są eksperci, którzy potrafią ją uprościć. Zgodnie z autorami książki „Finanse firmy. Jak zarządzać kapitałem” (C.H. Beck, 2007), do kosztów związanych z zapasami należą:
- koszty pozyskania zapasów,
- koszty utrzymania zapasów,
- koszty wyczerpania zapasów.
W skład tych kosztów wchodzą m.in.:
- koszty złożenia zamówienia (przygotowania i wysłania listem, faxem, pocztą elektroniczną lub w drodze osobistej wizyty u dostawcy),
- koszty dostawy (wysyłki, w tym załadunku i transportu),
- koszty przyjęcia dostawy (wyładunku, kontroli jakości).
koszty utrzymania zapasów
W skład tych kosztów wchodzą przede wszystkim koszty:
- finansowania — w zapasach zamrożona jest gotówka, która mogłaby finansować inne przedsięwzięcia. Niezależnie od tego, czy zapasy finansowane są ze środków własnych czy obcych, kreują koszt — w pierwszym przypadku jest to koszt alternatywny (koszt utraconych możliwości), w drugim — koszt pozyskania i obsługi kredytów (pożyczek),
- magazynowania — koszty amortyzacji powierzchni magazynowych oraz zainstalowanych tam urządzeń, koszty dozorowania oraz — w zależności od rodzaju zapasów — koszty oświetlenia, zaciemnienia, ocieplania, schładzania, suszenia, nawilżania itp., koszty płac pracowników obsługujących magazyny.
- ubezpieczenia — od różnych zdarzeń losowych typu kradzież czy zniszczenie,
- starzenia się — to koszty starzenia fizycznego związane z utratą pierwotnych walorów użytkowych oraz koszty starzenia ekonomicznego (moralnego) w wyniku dokonującego się postępu technicznego.
Przeczytaj także:
Koszty - klasyfikacja, typy, podział
oprac. : Wydawnictwo C.H. Beck
Więcej na ten temat:
zarządzanie zapasami, typy kosztów, optymalizacja kosztów, koszty zapasów, koszt, koszty