Kradzież tożsamości: 7% ofiar w Polsce
2008-10-22 00:20
Którą z następujących rzeczy posiada Pan(i) w domu? © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Internauci w USA: prywatne dane zagrożone
TNS OBOP zbadał postawy Polaków dotyczące kwestii ochrony danych osobowych oraz zagrożeniami z nią związanych. Okazuje się, że najbardziej świadome w tej kwestii są osoby młode i dobrze wykształcone. Co ciekawe, dużo mniejszą świadomość problemu mają kobiety. One też częściej padają ofiarami oszustów tożsamości. Według badań co dziesiąta kobieta została przez ten problem dotknięta bezpośrednio.Przykre konsekwencje mogą wynikać z braku wyrobionych nawyków oraz słabych metod zabezpieczeń. Ponad 50% Polaków nie posiada w gospodarstwie domowym urządzeń, które mogą odstraszyć potencjalnych oszustów. Jakkolwiek oprogramowanie zabezpieczające komputer jest w co trzecim domu, to już sejf, alarm czy niszczarka do papieru jawią się jako dobra luksusowe i występują zdecydowanie rzadziej - w od 2 do 7 proc. gospodarstw domowych.
fot. mat. prasowe
Którą z następujących rzeczy posiada Pan(i) w domu?
fot. mat. prasowe
Czy według Pana(i), w Pana(i) pracy dane dotyczące tożsamości któregoś z pracowników i/lub klientów
Mimo tak dobrych rezultatów, wielu pracowników jest zdania, że firmy powinny jeszcze bardziej dbać o dokumenty. W sumie nieco ponad połowa badanych (52 proc.) mających w miejscu pracy styczność z danymi osobowymi widzi taką potrzebę, a 46% jest usatysfakcjonowana istniejącymi w firmie rozwiązaniami w tym zakresie.
Definicja kradzieży tożsamości wg Wikipedii:
Kradzież tożsamości, a ściślej fałszerstwo tożsamości, to celowe używanie danych personalnych innej osoby, adresu zameldowania, numeru PESEL, najczęściej w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Kradzież tożsamości zwana jest także defraudacją tożsamości, gdyż chodzi o podszywanie się pod czyjeś dane, a nie "usunięcie" danych ofiary.
Informacje o badaniu:
Badanie TNS OBOP zostało przeprowadzone metodą ankiety telefonicznej w dniach 25 września – 3 października na reprezentatywnych grupach Polaków powyżej 18 roku życia (próba podstawowa) oraz Polaków powyżej 18 roku życia, którzy pracują w biurze lub mają kontakt z danymi osobowymi (próba dodatkowa).
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl