eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyKradzież tożsamości: 7% ofiar w Polsce

Kradzież tożsamości: 7% ofiar w Polsce

2008-10-22 00:20

Kradzież tożsamości: 7% ofiar w Polsce

Którą z następujących rzeczy posiada Pan(i) w domu? © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Kradzież tożsamości, która jeszcze do niedawna była futurystycznym wymysłem, staje się realnym problemem w Polsce. Jak pokazują badania TNS OBOP aż 7 proc. Polaków padło ofiarami fałszowania tożsamości. To wynik ponad dwukrotnie wyższy niż podobny wskaźnik z rozwiniętych państw europejskich. Jednocześnie co drugi Polak twierdzi, że zagrożenie fałszerstwem tożsamości jest bardzo realne.

Przeczytaj także: Internauci w USA: prywatne dane zagrożone

TNS OBOP zbadał postawy Polaków dotyczące kwestii ochrony danych osobowych oraz zagrożeniami z nią związanych. Okazuje się, że najbardziej świadome w tej kwestii są osoby młode i dobrze wykształcone. Co ciekawe, dużo mniejszą świadomość problemu mają kobiety. One też częściej padają ofiarami oszustów tożsamości. Według badań co dziesiąta kobieta została przez ten problem dotknięta bezpośrednio.

Przykre konsekwencje mogą wynikać z braku wyrobionych nawyków oraz słabych metod zabezpieczeń. Ponad 50% Polaków nie posiada w gospodarstwie domowym urządzeń, które mogą odstraszyć potencjalnych oszustów. Jakkolwiek oprogramowanie zabezpieczające komputer jest w co trzecim domu, to już sejf, alarm czy niszczarka do papieru jawią się jako dobra luksusowe i występują zdecydowanie rzadziej - w od 2 do 7 proc. gospodarstw domowych.

fot. mat. prasowe

Którą z następujących rzeczy posiada Pan(i) w domu?

Którą z następujących rzeczy posiada Pan(i) w domu?

Lepiej wygląda kwestia społecznej świadomości i konkretnych działań. Według badania Eurobarometru przeprowadzonego na zlecenie Dyrekcji Generalnej ds. Wolności, Bezpieczeństwa i Sprawiedliwości Komisji Europejskiej Polska, z 43 proc. wynikiem, znalazła się na pierwszym miejscu wśród państw członkowskich Unii Europejskiej, deklarując najwyższą świadomość praw związanych z danymi osobowymi. Jednocześnie według danych TNS OBOP 70 proc. Polaków natychmiast zgłasza utratę prawa jazdy, dowodu osobistego lub paszportu. Około 60 proc. porównuje dane z wyciągów finansowych z dowodami zapłaty i sprawdza wyciągi transakcji zawartych kartą kredytową. Podobny odsetek Polaków przedziera ręcznie dokumenty z danymi osobowymi i wyrzuca je do kosza.

fot. mat. prasowe

Czy według Pana(i), w Pana(i) pracy dane dotyczące tożsamości któregoś z pracowników i/lub klientów

Czy według Pana(i), w Pana(i) pracy dane dotyczące tożsamości któregoś z pracowników i/lub klientów firmy mogą zostać zdobyte przez oszustów na któryś z wymienionych sposobów?

Poufne dane mogą być wydobywane także w firmach. Według TNS OBOP osoby mające w swoim miejscu pracy kontakt z danymi osobowymi największe zagrożenie ich wycieku widzą w nieuczciwych współpracownikach (49 proc.). Mniejszy odsetek pracowników (43 proc.) dostrzega zagrożenie w możliwości wykradzenia informacji z firmowej sieci komputerowej. Z kolei najbardziej popularnym rozwiązaniem stosowanym przy niszczeniu dokumentów firmowych jest niszczarka. Używa jej średnio 68 proc. firm. W przypadku dużych korporacji zatrudniających ponad 250 osób ten odsetek jest jeszcze wyższy i wynosi 81 proc. Wiele firm (72 proc.) posiada także wdrożone wewnętrzne procedury dotyczące ochrony tożsamości.

Mimo tak dobrych rezultatów, wielu pracowników jest zdania, że firmy powinny jeszcze bardziej dbać o dokumenty. W sumie nieco ponad połowa badanych (52 proc.) mających w miejscu pracy styczność z danymi osobowymi widzi taką potrzebę, a 46% jest usatysfakcjonowana istniejącymi w firmie rozwiązaniami w tym zakresie.

Definicja kradzieży tożsamości wg Wikipedii:

Kradzież tożsamości, a ściślej fałszerstwo tożsamości, to celowe używanie danych personalnych innej osoby, adresu zameldowania, numeru PESEL, najczęściej w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Kradzież tożsamości zwana jest także defraudacją tożsamości, gdyż chodzi o podszywanie się pod czyjeś dane, a nie "usunięcie" danych ofiary.

Informacje o badaniu:
Badanie TNS OBOP zostało przeprowadzone metodą ankiety telefonicznej w dniach 25 września – 3 października na reprezentatywnych grupach Polaków powyżej 18 roku życia (próba podstawowa) oraz Polaków powyżej 18 roku życia, którzy pracują w biurze lub mają kontakt z danymi osobowymi (próba dodatkowa).

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: