Rynek nieruchomości w Polsce - wrzesień 2008
2008-10-22 13:09
© fot. mat. prasowe
Jak wynika z przygotowanej przez serwis Oferty.net i Open Finance analizy średnich cen ofertowych mieszkań w największych miastach Polski stawki na rynku wtórnym wciąż pozostają stabilne. Ani kryzys na rynkach finansowych ani zaostrzenie kryteriów udzielania kredytów nie spowodowały we wrześniu znacznych obniżek cen. Wciąż tylko nieliczni sprzedający oferują swoje mieszkania po cenach niższych od tych, które utrwaliły się w ciągu ostatniego roku.
Przeczytaj także: Rynek nieruchomości w Polsce II 2012
W skali kraju największy miesięczny spadek cen mieszkań nastąpił w Rzeszowie (-4,2%), Białymstoku (-1,4%) i Lublinie (-1,4%). W tym samym czasie średnie ceny wzrosły w Gdyni (2%), Poznaniu (1,9%) i Łodzi (1,7%).fot. mat. prasowe
Wyniki analizy wskazują na wciąż niewielkie zmiany stawek na rynku wtórnym. Zmniejszający się popyt ograniczany rosnącymi trudnościami w uzyskaniu kredytu nie przekłada się na gwałtowny spadek cen. W przeciwieństwie do firm deweloperskich właściciele mieszkań "używanych" zwykle nie odczuwają tak dokuczliwej presji czasu. Deweloperzy, którzy zaciągnęli kredyty na realizację swych inwestycji dla zapewnienia płynności finansowej muszą dążyć do szybkiej sprzedaży lokali kosztem obniżania cen. Mieszkania oferowane na rynku wtórnym przez sprzedawców indywidualnych zwykle nie mają obciążeń kredytowych; mogą czekać na klienta nawet dłuższy czas a ewentualna strata wynikająca ze spadku wartości i tak wydaje się być niższa od strat, o jakich słychać w doniesieniach z rynków finansowych. Środki ulokowane w nieruchomości pozostają zatem bezpieczniejsze niż np. zakup akcji na giełdzie. Ponadto w wielu przypadkach przy braku chętnych do zakupu alternatywą dla sprzedaży mieszkania jest jego wynajęcie i comiesięczny zysk w postaci czynszu.
Jednak, według raportu, w dłuższej perspektywie spadki cen w większym stopniu obejmą także rynek wtórny. Wymusi je na nim nie tylko ograniczenie popytu ale także silna konkurencja ze strony taniejących mieszkań na rynku pierwotnym.
WIBOR W GÓRĘ, ZDOLNOŚĆ W DÓŁ
Ostatnie tygodnie były niespokojnym czasem dla wszystkich. Kryzys płynności na rynku pieniężnym przedostał się przez wirtualne granice bankowości także do Polski. Najwyraźniejszym jego efektem jest dalszy wzrost rynkowych stóp procentowych, mimo że w tym samym czasie coraz więcej zaczęło się mówić o możliwych obniżkach stóp procentowych w banku centralnym. Brak płynności oznacza jednak duży popyt na pieniądz (ze strony banków), a to prowadzi do wzrostu jego ceny - analizuje Emil Szweda z Open Finance. Trzymiesięczna stopa WIBOR wzrosła przez ostatni miesiąc z 6,6 do 6,8 proc., co oznacza dla posiadaczy kredytów złotowych wzrost miesięcznych rat o 2 proc. lub o ok. 14 PLN dla każdych pożyczonych 100 tys. PLN (z 706 do 720 PLN - obliczenia dla kredytów 30-letnich).
Przeczytaj także:
Rynek nieruchomości w Polsce XII 2015
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
rynek nieruchomości, ceny nieruchomości, ceny mieszkań, kredyty mieszkaniowe, kredyty walutowe, kredyty we frankach szwajcarskich