Unijny projekt szkoleniowy a wybór firmy do jego realizacji
2008-10-26 13:11
Przeczytaj także: PO KL dla osób po 50. roku życia
Trzeba się także zastanowić, w jaki sposób firma na etapie realizacji projektu zadba o komunikację z nami. Czy określi chociażby oczekiwania dotyczące przepływu dokumentów związanych z rozliczaniem projektu? W jaki sposób będzie monitorowała realizowanie twardych wskaźników projektu? Ważnym obszarem jest również realizacja założonych przez nas celów merytorycznych projektu. Liczymy przecież na uzyskanie określonych rezultatów, w związku z tym powinniśmy sprawdzić czy firma zewnętrza jest w stanie zrealizować nasze oczekiwania. Niestety zdarza się, że firma doradczo-szkoleniowa nie ma możliwości przedstawienia wymiernych efektów swojej pracy związanej ze wzrostem sprzedaży, wzrostem jakości obsługi klienta, spadkiem reklamacji czy innych wskaźników. O co więc należy zapytać w tym obszarze? Jeśli firma doradcza działa na rynku od dłuższego czasu to można chociażby sprawdzić, jakie odnieśli sukcesy obsługiwani przez nią klienci. Chodzi przykładowo o uzyskaniu statusu lidera w branży czy wyższej pozycji w badaniach dotyczących jakości obsługi. Pod warunkiem oczywiście, że działania firmy doradczo-szkoleniowej w konkretnym projekcie mogły mieć wpływ na takie efekty.
Kadry są ważne
Powinniśmy również wiedzieć, jaki firma posiada zespół trenerów i konsultantów oraz jakie są ich kompetencje i doświadczenie. Czy posiada dostateczną ilość wykwalifikowanych trenerów, czy może będzie pozyskiwała ich z rynku zewnętrznego? Jeśli współpracuje z firmami zewnętrznymi, to w jaki sposób zadba o powtarzalną jakość działań, np. przy wielu szkoleniach organizowanych równolegle? Chodzi o to, aby uczestnicy po szkoleniach organizowanych w różnych terminach i miejscach dotyczących tego samego tematu mieli szansę zdobyć tę samą wiedzę i umiejętności. Poza tym, w jaki sposób trenerzy przygotowywani są do realizowania celów poszczególnych działań?
Warto sprawdzić również, czy firma jest wiarygodna pod kątem składanych obietnic. Czy zapewnienia i obietnice złożone na początku projektu - dotyczące efektów działań, budżetu, komfortu i sposobu pracy, podziału obowiązków, wymiany informacji itp. - zostały w pełni zrealizowane. Warto także sprawdzić, jakimi metodami firma posługuje się przy realizacji badania potrzeb. Czy i w jaki sposób firma dostosowuje swoje działania do specyfiki i potrzeb klienta? Czy np. podczas przeprowadzania szkoleń zaprezentowane ćwiczenia i scenki są w możliwie dużym stopniu zbliżone do sytuacji z życia zawodowego? Czy firma zewnętrzna potrafi zaadaptować dotychczasowe wypracowane przez nas rozwiązania? Jakie podejście prezentuje firma w stosunku do efektywności projektów doradczych czy szkoleń i jakie działania dodatkowe proponuje w celu zwiększenia efektywności?
Odpowiedzi na większość postawionych powyżej pytań możemy uzyskać od samej firmy doradczo-szkoleniowej. Dobrą praktyką, z której korzysta już dla własnego bezpieczeństwa sporo firm są również referencje: w przypadku projektów dofinansowanych przez Europejski Fundusz Społeczny referencje wydają się niezbędne.
Warto więc dobrze przygotować się na rozmowę z przyszłym usługodawcą i dokładnie wypytać go o wszystkie interesujące nas aspekty związane z realizacją projektu. W niektórych przypadkach możliwe jest praktyczne sprawdzenia danej firmy, np. poprzez zlecenie jej niewielkiego działania. Dużą korzyścią projektów dofinansowanych przez Unię Europejską jest możliwość realizacji działań w sposób kompleksowy, co wpływa często na długofalową współpracę z partnerem. Warto podjąć duży wysiłek przy wyborze właściwej firmy, a zwróci się on z pewnością w postaci sukcesu zrealizowanego projektu.
Przeczytaj także:
Dofinansowanie szkoleń z UE: planowanie i realizacja
1 2
oprac. : Sylwia Michalska / Fundusze Europejskie