eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacjeKomunikacja niewerbalna: czego można się dowiedzieć?

Komunikacja niewerbalna: czego można się dowiedzieć?

2008-10-24 13:58

Mowa ciała jest najstarszą formą porozumiewania się, nasi prymitywni przodkowie nie znając języka posługiwali się właśnie gestami, mimiką, kontaktem wzrokowym, aby przekazać sobie informacje. Podobnie sytuacja wygląda w świecie zwierząt, które wyuczyły się zachowań pozwalających np. na ostrzeżenie innych przed drapieżnikiem.

Przeczytaj także: Jak rozpoznać kłamcę?

Mowa ciała, czyli inaczej komunikacja niewerbalna jest nieodłącznym towarzyszem dnia codziennego.

Z komunikacją tą spotykamy podczas każdej rozmowy. Obojętnie czy to z szefem, przyjacielem, żoną, czy nawet ekspedientką w sklepie. Wyrażamy przez nią nasze nastawienie do rozmówcy, samopoczucie, radość albo smutek. Poprzez sygnały niewerbalne, jakie wysyła nam rozmówca, możemy określić także czy mu się spieszy, albo czy w ogóle ma ochotę na rozmowę z nami.

Prawdopodobnie więcej niż 50% komunikatu, który chcemy przekazać odbywa się drogą gestykulacji, dalej jest natężenie głosu, a na końcu dopiero wypowiadane słowa. Dlatego tak istotną rolę zwłaszcza w ostatnich czasach zajmuje rola badań nad ludzką komunikacją niewerbalną.

Mowa naszego ciała jest najczęściej nieświadoma i mimowolna, można jednak nauczyć się doskonalić technikę kierowania naszą komunikacją niewerbalną.

Co możemy odczytać z gestów, mimiki, wzroku naszego rozmówcy?

Pytanie właściwie powinno brzmieć: czego odczytać nie możemy, ponieważ większość komunikatów jakie wysyła ich nadawca jest właśnie niewerbalna.

Powinniśmy pamiętać, że człowiek jest przede wszystkim wzrokowcem i najwięcej informacji odbiera za pomocą tego zmysłu. Pierwszą rzeczą na jaką zwracamy uwagę podczas kontaktu z drugim człowiekiem jest jego twarz. Jest to najbardziej ekspresyjna część naszego ciała. Z niej możemy odczytać nastrój rozmówcy i po rozpoznaniu sytuacji odpowiednio pokierować rozmową. Zacznijmy od oczu, które są głównym obiektem skupienia wzroku podczas rozmowy. Możemy tu wyróżnić co najmniej kilka rodzajów spojrzeń. Począwszy od szeroko otwartych oczu, którym towarzyszy uniesienie brwi (gdzie możemy mówić o zdziwieniu, bądź, gdy brwi są wysoko uniesione o zszokowaniu). Uniesienie jednej brwi i lekkie zmrużenie oczu najczęściej oznacza irytację. Lekkie przymknięcie oczu oznacza znudzenie rozmową i rozmówcą.

Podobnych sygnałów, jakie przesyła nam wygląd oczu jest jeszcze dużo więcej. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku ust. Uśmiechnięte usta oznaczają radość, opuszczone kąciki smutek. Rozszerzone, ale nie uniesione - zniesmaczenie, irytację.

Nieco inaczej wygląda sprawa jest chodzi o mimikę, gdyż tutaj odczytujemy przekaz informacji zwracając uwagę na wszystkie elementy i ogólny wyraz twarzy.

Kolejnym kanałem, przez który przepływają niewerbalne komunikaty jest gestykulacja. Tu sprawa jest znacznie obszerniejsza, ponieważ gestów ciała jest co najmniej kilkadziesiąt. Ruchy i ułożenie dłoni, pozycja ciała, pozycją rąk, nóg wszystko to ma wpływ na przekaz informacji.

Cała sylwetka rozmówcy obrócona w naszą stronę może sugerować otwartość i sympatię, zasłonięcie klatki piersiowej rękoma oznacza najczęściej ‘brak dostępu’ do rozmówcy, z kolei rozłożone ręce i otwarte dłonie skierowane w nasza stronę oznaczają chęć rozmowy i kontynuowania znajomości. Przykładów jest wiele.

Rodzajem komunikacji niewerbalnej jest również dotyk, a właściwie chęć lub niechęć dotykania drugiej osoby, która może wyrażać się w przypadkowych dotknięciach, poklepywaniu po ramieniu, poprawianiu kołnierzyka. Jest to szukanie kontaktu fizycznego oznaczającego w tym przypadku chęć bliskości fizycznej.

Na mowę ciała wpływa także nasza ruchliwość. Czyli im bardziej poruszamy nogami, rękami, albo co chwilę zmieniamy pozycję, dajemy do zrozumienia, że jesteśmy zniecierpliwieni i niespokojni. Gdy natomiast wykonujemy wolne, nie nagłe ruchy ciała można powiedzieć, że czujemy się bezpiecznie i komfortowo. Poprawianie co chwilę włosów, przekładanie nogi na nogę i tym podobne zachowania mogą oznaczać także podniecenie, ekscytację, wielką radość, której nie można w kontrolowany sposób ujarzmić.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: