Handel a ruch graniczny z Ukrainą III kw. 2008
2008-10-26 02:29
Przeczytaj także: Handel a ruch graniczny z Ukrainą III kw. 2009
Rozwój ruchu granicznego i handlu przygranicznego pociąga za sobą rozwój przedsiębiorczości i jest ważnym elementem wpływającym korzystnie na koniunkturę w obszarach przygranicznych, szczególnie województw lubelskiego i podkarpackiego.
Potwierdza to analiza struktury podmiotów gospodarki narodowej zlokalizowanych w polskiej strefie graniczącej z Ukrainą w ostatnich latach. Wynika z niej m.in., że w porównaniu z rokiem 2005 w gminach strefy przygranicznej nastąpił wzrost liczby zarejestrowanych podmiotów o 4,8%, podczas gdy w województwach lubelskim i podkarpackim łącznie o 3,6%, a w kraju o 3,5%. Warto podkreślić, że wysoka dynamika wzrostu (15,6%) wystąpiła w spółkach handlowych z udziałem kapitału zagranicznego i była ona o 1,3 punktu procentowego większa niż w województwach lubelskim i podkarpackim łącznie.
Z analizy wynika również, że na terenie gmin wchodzących w skład polskiej strefy graniczącej z Ukrainą liczba osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą charakteryzowała się większym wzrostem niż w kraju i omawianych województwach. W porównaniu z 2005 r. ich liczba na omawianym obszarze zwiększyła się o 4,0%, podczas gdy w województwach lubelskim i podkarpackim łącznie o 2,9%, a w kraju o 1,8%.
Biorąc pod uwagę sektory własności należy zauważyć, że szybciej rozwija się sektor prywatny. Pod tym względem wyróżniają się gminy strefy przygranicznej, gdzie liczba podmiotów sektora prywatnego w porównaniu z 2005 r. wzrosła o 4,9%, podczas gdy na terenie Lubelszczyzny i Podkarpacia o 3,7%, natomiast w Polsce o 3,6%.
Pod względem liczby pracujących największą dynamiką wzrostu charakteryzowały się podmioty o liczbie pracujących do 9, których liczba w porównaniu z 2005 rokiem na terenie gmin polskiej strefy graniczącej z Ukrainą zwiększyła się o 4,9%, a w województwach lubelskim i podkarpackim o 3,6%.
Z analizy zróżnicowania osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą według rodzajów działalności wynika, że w strefie przygranicznej notuje się większy wzrost liczby firm w porównaniu do Polski jak i województw lubelskiego i podkarpackiego, szczególnie w budownictwie. W przemyśle oraz w sekcji hotele i restauracje zaobserwowano spadek liczby osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą zarówno w kraju jak i w obydwu województwach, przy wzroście w strefie przygranicznej.
Informacje o badaniu
Liczba osób objętych badaniem pilotażowym obrotów towarów i usług w ruchu granicznym na granicy polsko-ukraińskiej, z uwzględnieniem tzw. małego ruchu granicznego, w III kwartale 2008 roku wyniosła 24,5 tys., z tego:
- Polacy – 14,2 tys., w tym powracający z Ukrainy stanowili około 99%;
- cudzoziemcy – 10,3 tys., w tym Ukraińcy stanowili około 97%.
Przeczytaj także:
Handel a ruch graniczny z Ukrainą I kw. 2009
![Handel a ruch graniczny z Ukrainą I kw. 2009 Handel a ruch graniczny z Ukrainą I kw. 2009](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/strefa-przygraniczna/Handel-a-ruch-graniczny-z-Ukraina-I-kw-2009-33050-150x100crop.jpg)
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl