Wydajność produkcji i koszty pracy 2007 r.
2008-10-30 13:24
Wydajność produkcyjna siły roboczej wzrosła w 2007 r. w 14 na 16, porównywanych przez Biuro Statystyk Pracy Departamentu Pracy w USA (ang. U.S. Department of Labor's Bureau of Labor Statistics), gospodarek państw. W Korei Południowej i Tajwanie odnotowano największy wzrost wydajności (po 8.7%), podczas gdy w znajdujących się zaraz za nimi Niemczech, zarejestrowano 5 procentowy wzrost. Wydajność produkcyjna Stanów Zjednoczonych, która wzrosła o 4.1% znalazła się na czwartym miejscu wśród szesnastu państw, których gospodarki były porównywane. We Włoszech i w Norwegii zanotowano spadki wydajności (-0.5% i -0.2%, odpowiednio).
Przeczytaj także: Produkcja przemysłowa w UE VIII 2008
W okresie od 2000 do 2007 r., tylko Korea Południowa, Tajwan i Szwecja, z pośród szesnastu badanych pod względem gospodarki państw, przegoniły - wynikami wydajności produkcyjnej USA. Wyrażone narodowymi jednostkami monetarnymi, jednostkowe koszty pracy w produkcji wzrosły w dziesięciu a zmniejszyły się w sześciu gospodarkach, w 2007 r. Spadek Stanów Zjednoczonych (-0.5%) był piątym pod względem wielkości wśród porównywanych państw.Z drugiej jednak strony, jednostkowe koszty pracy wyrażone w dolarach amerykańskich, wzrosły w trzynastu badanych gospodarkach a zmniejszyły się w trzech. Spadki kursu wymiany dolara odwróciły kierunek rozwoju w trzech państwach. Największy kontrast zaobserwowano w Australii - od wzrostu jednostkowych kosztów pracy wyrażonego w krajowej jednostce monetarnej o 2.8%, po 14,5 procentowy wzrost tych kosztów, wyrażony w dolarach amerykańskich. Różnice te tłumaczone są dużym wzrostem wartości dolara australijskiego wobec amerykańskiego.
Wydajność produkcyjna, wartość produkcji i nakłady na siłę roboczą
Wydajność produkcyjna wzrosła w 14 na 16 porównywanych gospodarczo państw w 2007 r. Wzrost wielkości 4.1%, odnotowany w USA był czwartym pod względem wielkości pośród 16 państw. To jednak tylko nieznacznie więcej od średniorocznego wzrostu, rejestrowanego od 1979 r., który wynosi 3.9%. Korea i Tajwan przewodzą w rankingu wzrostu wydajności produkcyjnej (po +8.7%). Zaraz za nimi znajdują się Niemcy (+0.5%). Wydajność produkcyjna zmniejszyła się we Włoszech i w Norwegii (odpowiednio -0.5% i -0.2%).
Wartość wydajności produkcyjnej wzrosła w 15 na 16 badanych w 2007 r. państw. Tajwan i Korea po raz kolejny znalazły się na szczycie listy porównywanych państw. W 2007 r. wzrost wartości wydajności w Niemczech, Tajwanie i Norwegii był dostrzegalnie wyższy niż średnioroczne wskaźniki wzrostu odnotowywane w okresie 1979 - 2007 r. Wzrost w USA wielkości 2.3% był nieco niższy niż średnioroczne wyniki rejestrowane od 1979 r.
Podczas gdy pod względem wartości wzrost zanotowano w 15 sektorach produkcyjnych w 2007 r., w 9 zwiększyła się całkowita liczba przepracowanych godzin. Największy wzrost liczby godzin pracy odnotowano w Norwegii i Danii - 4.6% i 3.4%, odpowiednio. Najgłębszy spadek natomiast, zarejestrowano w Kanadzie (-3.1%), w Korei (-2.1%), Wielkiej Brytanii (-1.9%). Stany Zjednoczone uplasowały się zaraz za Wielką Brytanią - na czwartym miejscu pod względem wielkości zmniejszenia przepracowanych godzin (-1.7%).
W okresie 2000 - 2007 r., całkowita liczba przepracowanych godzin w sektorze produkcji zmniejszyła się we wszystkich 16 rozpatrywanych państwach. Najgłębszy średnioroczny spadek zarejestrowano w Wielkiej Brytanii (-3.9%) i USA (-3.1%).
Zatrudnienie w sektorze produkcji zwiększyło się, w 2007 r., w 10 na 16 zestawionych gospodarek. Najbardziej zwiększyła się liczba zatrudnionych w Norwegii (+3.8%) i Australii (+1.8%). Zatrudnienie zmniejszyło się w największym stopniu w Kanadzie (-2.9%), Wielkiej Brytanii (-2.2%) i Stanach Zjednoczonych (-1.7%).
Przeczytaj także:
Rynek pracy, czyli obawy przedsiębiorców i spokój pracowników?
oprac. : Jakub Woźniak / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
wydajność, wydajność w przemyśle, produkcja przemysłowa, ceny produkcji przemysłowej, koszty pracy, wynagrodzenia