Instytucje finansowe a kryzys kredytowy
2008-10-31 13:33
Ogólnoświatowy kryzys kredytowy doprowadzi do radykalnych zmian w strukturze sektora usług finansowych, doprowadzając większą liczbę instytucji finansowych do upadku - poinformowała międzynarodowa kancelaria prawna Norton Rose Group, na podstawie swoich badań wykonanych wśród instytucji finansowych.
Przeczytaj także: Przyczyny kryzysu finansowego w USA
Badanie, przeprowadzone pomiędzy 16 a 25 sierpnia 2008 r. na 195 respondentach (zarówno instytucjach finansowych jak i innych utrzymujących się w tym nurcie podmiotów korporacyjnych), dostarczyło pogląd profesjonalnych usługodawców finansowych na temat ostatniej fazy kryzysu kredytowego.Respondenci wyrazili przekonanie, że pogłębiający się kryzys pociągnie za sobą upadek ponad 79% instytucji finansowych, że 85% z nich będzie musiało udoskonalić przepisy, 91% dokona wzmocnienia przez połączenia, a 38% przedsiębiorstw świadczących usługi w sektorze finansowym zostanie znacjonalizowanych.
Ankietowani stwierdzili, że kryzys będzie miał wyraźny wpływ na zachowania przedsiębiorstw, gdyż instytucje finansowe staną się na pewno znacznie bardziej zachowawcze w podejściu do zarządzania ryzykiem (jak twierdzi 75% respondentów), w procesach przyznawania kredytów (70%), i w analizach ekonomiczno - finansowych (47%). Instytucje finansowe będą również intensywniej nadrabiać straty, a w konsekwencji będą rozważać zaangażowanie się w handlowe spory (zdaniem 35% respondentów), zwłaszcza w tak złożonych obszarach, jak struktury finansowe i im pochodne.
Niespodziewanie, 64% respondentów wskazało, że ich instytucje finansowe nie wprowadziły żadnych zmian w strukturze premiowania pracowników.
Stephen Parish - Global Head of Banking, Norton Rose LLP, skomentował: "Kryzys kredytowy wkroczył w nową, dramatyczną fazę. To co zaczęło się jako problemy z płynnością kredytową i zapisało się jako ochrona hipoteki, przekształciło się w znacznie bardziej poważny problem finansowy. Podejmuje się intensywne wysiłki by ratować i reformować instytucje finansowe; w wielu przypadkach kwestionuje się możliwość dalszej ich działalności bez zmiany modelu biznesowego."
Wielu respondentów (47%) aktywnie poszukuje szans na nowych rynkach, zwłaszcza w gospodarkach dopiero kształtujących się (36% wskazało Indie, 47% Bliski Wschód a 33% Chiny) ale również w Europie Zachodniej (31%) i Ameryce Północnej (23%).
75% badanych instytucji, jest przekonanych, że skutki kryzysu kredytowego będą odczuwalne jeszcze od roku do pięciu lat, podczas gdy 17% wierzy, że będzie to więcej niż 5 lat a nawet, że skutki będą trwałe.
James Bateson, Head of Financial Institutions, Norton Rose LLP stwierdził: "Niektórzy ekonomiści uważają, że rozwój kształtujących się rynków może zrównoważyć spowolnienie na Zachodzie, a inwestorzy z Azji i Bliskiego Wschodu w coraz większym stopniu będą dokonywać nabycia zachodnich aktywów. Jakkolwiek jednak potoczą się wydarzenia, sytuacja w kilku następnych miesiącach będzie wyzwaniem i nie da się jej przewidzieć."
Przeczytaj także:
Kryzys finansowy w Polsce nie był dotkliwy
oprac. : Jakub Woźniak / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
kryzys kredytowy, kryzys hipoteczny, kryzys finansowy, instytucje finansowe, przyczyny kryzysu finansowego, system finansowy