Ergonomia stanowiska pracy 2008
2008-11-05 13:48
Jak zorganizowane jest otoczenie stanowiska komputerowego? © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Ergonomia stanowiska pracy w Polsce 2007
– Ważny jest wzrost zainteresowania ergonomią stanowiska pracy. Świadczy o tym ponad dwukrotny wzrost liczby respondentów badania Ergotest.pl – z niecałych 7 tys. w roku 2007, do ponad 18 tys. w edycji tegorocznej – mówi Joanna Kamińska z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy (CIOP-PIB).Stanowiska niespełniające wymogów ergonomii to 55 proc. całości, a spełniające te wymogi częściowo to 44 proc. Dodatkowo 32 proc. stanowisk pracy to stanowiska niewydzielone, gdzie odległość od następnego stanowiska pracy jest mniejsza niż 80 cm. – Pracodawcy nie zapewniają pracownikom wystarczającej przestrzeni, niewłaściwie umieszczane są też monitory – komentuje Zbigniew Jóźwiak z Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi.
fot. mat. prasowe
Jak zorganizowane jest otoczenie stanowiska komputerowego?
78 proc. (14493) badanych stwierdziło, że na ich biurku mieszczą się wszystkie niezbędne sprzęty i pozostaje jeszcze miejsce na rozłożenie dokumentów. Tylko 22 proc. (4145) przyznało, że ich stanowisko jest za małe, aby po rozłożeniu wszystkich niezbędnych sprzętów i dokumentów pozostało wystarczająco miejsca do pracy. Większość respondentów (83 proc., 15509) przyznaje, że pod ich biurkiem nie znajdują się żadne przedmioty ograniczające swobodę poruszania nóg. Jedynie 17 proc. (3129) stwierdziło, że pod biurkiem nie ma wystarczającej ilości miejsca na nogi.
Ergotest.pl podaje, że jednym z podstawowych wymagań zdrowego miejsca pracy jest dopływ światła naturalnego. Jak wskazują odpowiedzi respondentów zdecydowana większość stanowisk komputerowych w Polsce ma je zapewnione. Taką opinię wyraziło 89 proc. (16576) badanych. Tylko 2061 (11 proc.) przyznało, że ich stanowiska pracy znajdują się w pomieszczeniach bez dostępu światła naturalnego.
fot. mat. prasowe
Typ monitora
W tym przypadku Ergotest.pl zaobserwował istotne różnice wynikające z miejsca zatrudnienia respondenta (rodzaju pracodawcy). Odpowiedzi respondentów wskazują, że dostęp do najnowszego sprzętu (monitora) mają pracownicy firm z kapitałem zagranicznym. Wśród nich znajduje się największy (80 proc.) odsetek osób pracujących na monitorach najnowszej generacji (LCD), a także najniższy (14 proc.) procent respondentów pracujących na tradycyjnych monitorach bez filtra. Powyżej 40 proc. respondentów pracujących zarówno w instytucjach państwowych (36 proc.), samorządach (37 proc.) a także samozatrudniających się (40 proc.) pracuje na tradycyjnych monitorach CRT. 70 proc. (7185) pracowników prywatnych firm z kapitałem polskim pracuje na monitorach LCD.
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl