eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyErgonomia stanowiska pracy 2008

Ergonomia stanowiska pracy 2008

2008-11-05 13:48

Przeczytaj także: Ergonomia stanowiska pracy w Polsce 2007

fot. mat. prasowe

Czy możliwa jest regulacja oparcia krzesła?

Czy możliwa jest regulacja oparcia krzesła?

Z badań wynika, że możliwość regulacji wysokości posiada jedynie 66 proc. krzeseł (w roku 2007 – 82 proc.), a tylko 15 proc. wyposażone jest w regulowane podłokietniki. Prawie połowa monitorów (45 proc.) znajduje się w niebezpiecznej dla wzroku odległości od oczu. Aż w 83 proc. przypadków nadgarstki podczas pisania na klawiaturze są ułożone nieprawidłowo – są one zawieszone w powietrzu lub uciskane przez krawędź biurka, a nie tak jak powinny, podparte na żelowej podkładce. Dodatkowo monitor, klawiatura i pracująca osoba powinny znajdować się w linii prostej, tak aby praca przy komputerze nie wymuszała skrętu tułowia. Większość respondentów (68 proc., 12754) w miejscu pracy ma prawidłowo umieszczoną klawiaturę. Jednak aż 32 proc. (5882) ma klawiaturę ustawioną pod kątem.

Jak podaje Ergotest.pl organizacja miejsca pracy może powodować liczne zagrożenia dla zdrowia pracowników. 89 proc. z respondentów odczuwa bóle pleców i karku, a 87 proc. bóle oczu. Wśród pokutujących od lat dolegliwości dominują również: zaburzenia ostrości widzenia (78 proc. ankietowanych), bóle nadgarstków (63 proc.) oraz bóle ramion i łokci (56 proc.).

– Wielogodzinna praca przed monitorem obciąża szczególnie narząd wzroku oraz układ
mięśniowo – szkieletowy – wyjaśnia dr n. med. Patrycja Krawczyk–Szulc z sieci centrów medycznych LUX MED. – Praca z komputerem to także wielogodzinne przebywanie w wymuszonej siedzącej pozycji ciała. Ergotest.pl wskazuje na istnienie i aktualność problemu nadmiernego obciążenia układu ruchu podczas pracy siedzącej, jaką jest praca biurowa - dodaje Krawczyk–Szulc.

Wyniki badań Ergotest pokazują, że zgłaszane dolegliwości mają bezpośredni związek z organizacją miejsca pracy. Przy stanowiskach w pełni ergonomicznych pracuje jedynie 0,5 proc. ankietowanych kobiet, co stanowi o wiele gorszy rezultat niż w zeszłym roku, kiedy takie warunki pracy deklarowało 2 proc. kobiet. Dla mężczyzn ta wartość pozostała niezmieniona i wyniosła 2 proc.

Zgodnie z przepisami prawa każdy pracownik pracujący przy stanowisku komputerowym ma możliwość skorzystania z 5-cio minutowej przerwy wliczonej w czas pracy. Wśród respondentów, którzy wzięli udział w badaniu z takiej możliwości korzysta 58 proc. (10715). Co 3 respondent (35 proc., 6588) korzysta z przerwy kiedy czas i obowiązki na to im pozwalają. Tylko 7 proc. (1334) nie korzysta z tego prawa.

fot. mat. prasowe

Czy pracodawca partycypował w kosztach zakupu okularów?

Czy pracodawca partycypował w kosztach zakupu okularów?

Zgodnie z przepisami prawa w przypadku, kiedy pracownik w czasie pracy przy komputerze musi korzystać z okularów korygujących wzrok, pracodawca powinien partycypować w kosztach ich zakupu. Jednak przepis ten nie zawsze jest przestrzegany. Jak wskazują wypowiedzi respondentów jedynie w przypadku 25 proc. (4721) osób pracodawca partycypował w kosztach. 40 proc. (7368) badanych w całości płaciło za okulary.

Wyniki badań pokazują, że ergonomiczność stanowiska komputerowego jest uzależniona od płci respondenta. W przypadku ponad połowy (6530, 62,5 proc.) kobiet stanowisko nie spełnia żadnych wymogów ergonomii. W takich warunkach pracuje znacznie mniej mężczyzn (3634, 44 proc.).

Wśród badanych, których stanowiska komputerowe spełniały część warunków „zdrowego miejsca pracy” najwięcej jest samozatrudniających się (54 proc.), a ponad 2 proc. z nich ma w pełni ergonomiczne miejsca pracy. Ponadto, ponad połowa pracowników zagranicznych firm (52 proc.) spełniała częściowo warunki ergonomii w biurach. W najgorszej sytuacji znajdują się pracownicy samorządowi, prawie 2/3 (65 proc.) z nich pracuje w warunkach zagrażających ich zdrowiu. W takiej samej sytuacji znajduje się ponad 62 proc. pracowników instytucji państwowych i polskich firm państwowych (60 proc.).

Informacje o badaniu
Ankieta online umieszczona na stronie Ergotest.pl została wypełniona w dniach 16 października 2007 – 16 października 2008 przez 18 638 respondentów, w ramach corocznej, ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Ergotest”, promującej bezpieczeństwo pracy biurowej.

Do pobrania:

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: