Ergonomia stanowiska pracy 2008
2008-11-05 13:48
Przeczytaj także: Ergonomia stanowiska pracy w Polsce 2007
fot. mat. prasowe
Czy możliwa jest regulacja oparcia krzesła?
Jak podaje Ergotest.pl organizacja miejsca pracy może powodować liczne zagrożenia dla zdrowia pracowników. 89 proc. z respondentów odczuwa bóle pleców i karku, a 87 proc. bóle oczu. Wśród pokutujących od lat dolegliwości dominują również: zaburzenia ostrości widzenia (78 proc. ankietowanych), bóle nadgarstków (63 proc.) oraz bóle ramion i łokci (56 proc.).
– Wielogodzinna praca przed monitorem obciąża szczególnie narząd wzroku oraz układ
mięśniowo – szkieletowy – wyjaśnia dr n. med. Patrycja Krawczyk–Szulc z sieci centrów medycznych LUX MED. – Praca z komputerem to także wielogodzinne przebywanie w wymuszonej siedzącej pozycji ciała. Ergotest.pl wskazuje na istnienie i aktualność problemu nadmiernego obciążenia układu ruchu podczas pracy siedzącej, jaką jest praca biurowa - dodaje Krawczyk–Szulc.
Wyniki badań Ergotest pokazują, że zgłaszane dolegliwości mają bezpośredni związek z organizacją miejsca pracy. Przy stanowiskach w pełni ergonomicznych pracuje jedynie 0,5 proc. ankietowanych kobiet, co stanowi o wiele gorszy rezultat niż w zeszłym roku, kiedy takie warunki pracy deklarowało 2 proc. kobiet. Dla mężczyzn ta wartość pozostała niezmieniona i wyniosła 2 proc.
Zgodnie z przepisami prawa każdy pracownik pracujący przy stanowisku komputerowym ma możliwość skorzystania z 5-cio minutowej przerwy wliczonej w czas pracy. Wśród respondentów, którzy wzięli udział w badaniu z takiej możliwości korzysta 58 proc. (10715). Co 3 respondent (35 proc., 6588) korzysta z przerwy kiedy czas i obowiązki na to im pozwalają. Tylko 7 proc. (1334) nie korzysta z tego prawa.
fot. mat. prasowe
Czy pracodawca partycypował w kosztach zakupu okularów?
Wyniki badań pokazują, że ergonomiczność stanowiska komputerowego jest uzależniona od płci respondenta. W przypadku ponad połowy (6530, 62,5 proc.) kobiet stanowisko nie spełnia żadnych wymogów ergonomii. W takich warunkach pracuje znacznie mniej mężczyzn (3634, 44 proc.).
Wśród badanych, których stanowiska komputerowe spełniały część warunków „zdrowego miejsca pracy” najwięcej jest samozatrudniających się (54 proc.), a ponad 2 proc. z nich ma w pełni ergonomiczne miejsca pracy. Ponadto, ponad połowa pracowników zagranicznych firm (52 proc.) spełniała częściowo warunki ergonomii w biurach. W najgorszej sytuacji znajdują się pracownicy samorządowi, prawie 2/3 (65 proc.) z nich pracuje w warunkach zagrażających ich zdrowiu. W takiej samej sytuacji znajduje się ponad 62 proc. pracowników instytucji państwowych i polskich firm państwowych (60 proc.).
Informacje o badaniu
Ankieta online umieszczona na stronie Ergotest.pl została wypełniona w dniach 16 października 2007 – 16 października 2008 przez 18 638 respondentów, w ramach corocznej, ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Ergotest”, promującej bezpieczeństwo pracy biurowej.
Do pobrania:
1 2
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl