Rating Coface: spadki w Europie
2008-11-10 13:30
Przeczytaj także: Coface: 5576 niewypłacalności firm w Polsce w 2024 roku
Globalny kryzys kredytowy, trwający od stycznia 2008 r. doprowadził do nagłego ograniczenia kredytów bankowych, gwałtownego spadku poziomu ufności dla graczy rynkowych oraz spowolnienia działalności.fot. mat. prasowe
Rating Coface - negatywne zmiany
Rating Coface - negatywne zmiany
fot. mat. prasowe
Stopa wzrostu (%, rynkowy kurs wymiany)
Stopa wzrostu (%, rynkowy kurs wymiany)
Zdaniem Coface podobnie jak poprzednie kryzysy kredytowe, ten kryzys będzie trwał od 18 miesięcy do 2 lat, ponieważ nawet jeżeli gospodarka światowa wejdzie w długotrwały okres jednostajnego wzrostu, spółki przystosują się. Te dwie cechy (tzn. poważny charakter i okres trwania kryzysu kredytowego) oznaczają, iż inne bańki, które jeszcze nie pękły, nie powinny pęknąć w najbliższych miesiącach. (dolar, Chiny, bańki kredytowe przy nowych instrumentach finansowych)
Jak podaje Coface wzrost ryzyka doprowadził do serii obniżeń ratingów krajów, która zaczęła się od umieszczenia w kwietniu 2007 r. Stanów Zjednoczonych z ratingiem A1, na liście obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym. Obecnie dotarło to do serca strefy euro.
Kryzys na rynku nieruchomości, po którym nastąpił kryzys finansowy, doprowadził do wyraźnego zwiększenia się ryzyka kredytowego w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Islandii.
Tendencja zniżkowa w sektorze nieruchomości w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Islandii była główną przyczyną kryzysu. Po Stanach Zjednoczonych i Hiszpanii, oceny tych trzech krajów, umieszczone wcześniej na negatywnej liście obserwacyjnej, zostały obniżone z A1 do A2 i do A3 (Islandia).
![2024 z rekordem niewypłacalności firm na świecie [© Freepik] 2024 z rekordem niewypłacalności firm na świecie](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/niewyplacalnosc-firmy/2024-z-rekordem-niewyplacalnosci-firm-na-swiecie-263963-150x100crop.jpg)
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl