Rating Coface: spadki w Europie
2008-11-10 13:30
Przeczytaj także: Coface: 5576 niewypłacalności firm w Polsce w 2024 roku
Jak zauważa Coface w Wielkiej Brytanii kryzys finansowy i rynku nieruchomości ma coraz większy wpływ na wydatki gospodarstw domowych i wydatki spółek. Widoczny jest wzrost liczby upadających przedsiębiorstw (o 14% w pierwszej połowie 2008 r.). W Irlandii kryzys rynku nieruchomości rozprzestrzenił się na całą gospodarkę, doprowadzając do recesji. Niewypłacalność spółek wzrosła o 75% w pierwszej połowie roku. Natomiast Islandia, poza tendencjami zniżkowymi na rynku nieruchomości, boryka się z załamaniem systemu bankowego. Powaga kryzysu zmusiła Coface do obniżenia jej umieszczonego na negatywnej liście obserwacyjnej ratingu z A1 do A3.
Coface przewiduje rosnące problemy podmiotów gospodarczych w tych trzech krajach.
Spadek zaufania oraz zapaść na rynku kredytowym przeszkodą dla spółek włoskich i francuskich.
We Włoszech wzrasta ryzyko, jakiemu muszą stawiać czoła spółki w kontekście jednostajnego wzrostu, rosnących kosztów oraz ograniczeń kredytów. Rating A2 kraju został wpisany na listę obserwacyjną ze wskazaniem negatywnym.
Francja otrzymała rating A1, który obecnie został wpisany na listę obserwacyjną ze wskazaniem negatywnym. Kraj ten z kolei ucierpiał na kryzysie kredytowym. Coface zarejestrował wysoki wzrost poziomu niewypłacalności spółek francuskich (do 75% na koniec września 2008 r., w porównaniu z wrześniem 2007 r.). Wzrost ten jest szczególnie odczuwalny od lata tego 2008 roku. „Sektor transportu, budownictwa i nieruchomości były pierwszymi które dotknął kryzys” – stwierdza Olivier Cazal, kierownik ds. oceny ryzyka Coface we Francji. „To pogorszenie wynika z rosnących trudności jakie napotykają spółki w dostępie do kredytów, jak również ze spowolnienia działalności.”
Informacje o badaniu
Rating Coface oparty jest na trzech modułach:
- perspektywie ekonomicznej, politycznej i finansowej kraju (tj. słabość otoczenia geopolitycznego, wrażliwość gospodarcza, ryzyko kryzysu płynności walutowej, nadmierne zadłużenie zewnętrzne, wrażliwość finansowa rządu oraz słabe strony sektora bankowego),
- klimacie biznesowym
- historii płatności spółki.
![2024 z rekordem niewypłacalności firm na świecie [© Freepik] 2024 z rekordem niewypłacalności firm na świecie](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/niewyplacalnosc-firmy/2024-z-rekordem-niewyplacalnosci-firm-na-swiecie-263963-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl