Produkcja w Polsce X 2008
2008-11-21 01:13
Według wstępnych danych, produkcja sprzedana przemysłu w cenach stałych (w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej 9 osób) była w październiku br. o 0,2% wyższa niż przed rokiem i o 2,9% większa w porównaniu z wrześniem br. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana ukształtowała się na poziomie o 0,5% wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 0,7% niższym w porównaniu z wrześniem br. - podał Główny Urząd Statystyczny.
Przeczytaj także: Produkcja w Polsce IX 2008
W stosunku do października ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 13 (spośród 29) działach przemysłu m.in. w produkcji sprzętu i urządzeń radiowych, telewizyjnych i telekomunikacyjnych - o 40,5%, maszyn i urządzeń – o 20,7%, koksu i produktów rafinacji ropy naftowej – o 4,1%, wyrobów z metali – o 2,5%, wyrobów gumowych i z tworzyw sztucznych – o 2,2%, wyrobów z pozostałych surowców niemetalicznych – o 2,2%. Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z październikiem ub. roku, wystąpił w 16 działach m.in. w produkcji metali – o 23,3%, w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę – o 11,3%, w produkcji odzieży i wyrobów futrzarskich – o 10,8%, w włókiennictwie – o 10,7%, w produkcji maszyn i aparatury elektrycznej – o 10,1%, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 9,8%, wyrobów chemicznych – o 9,5%.W okresie styczeń-październik br. produkcja sprzedana przemysłu była o 6,0% wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku.
Według wstępnych danych produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych), obejmująca roboty o charakterze inwestycyjnym i remontowym, zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób, była w październiku br. o 10,5% wyższa niż przed rokiem i o 12,7% większa w porównaniu z wrześniem br. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie o 15,0% wyższym niż w październiku ubiegłego roku i o 1,7% większym w porównaniu z wrześniem br.
W stosunku do października ub. roku wzrost poziomu zrealizowanych robót odnotowano we wszystkich grupach przedsiębiorstw, tj: w wykonujących roboty budowlane wykończeniowe – o 28,2%, w przygotowujących teren pod budowę – o 25,2%, w wykonujących instalacje budowlane – o 15,0%, a w zajmujących się wznoszeniem budynków i budowli; inżynierią lądową i wodną – o 9,4%.
W porównaniu z wrześniem br. wzrost poziomu produkcji wystąpił w jednostkach zajmujących się przygotowaniem terenu pod budowę – o 22,0%, wykonywaniem instalacji budowlanych – o 18,6% oraz wznoszeniem budynków i budowli; inżynierią lądową i wodną – o 12,2%. W podmiotach, których głównym rodzajem działalności jest wykonywanie robót budowlanych wykończeniowych produkcja zmniejszyła się – o 2,3%.
Poziom produkcji budowlano-montażowej zrealizowanej w okresie styczeń-październik br. był o 14,4% wyższy niż w analogicznym okresie ub. roku.
Według wstępnych danych, ceny produkcji sprzedanej przemysłu w październiku 2008 r. były o 0,3% niższe niż w poprzednim miesiącu. Najbardziej obniżono ceny w górnictwie (o 1,8%), w tym w górnictwie rud metali (o 17,2%), przy wzroście cen w górnictwie węgla kamiennego i brunatnego; wydobywaniu torfu (o 2,8%). Zanotowano również spadek cen w przetwórstwie przemysłowym o 0,2%, w tym największy w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (o 7,0%). Obniżono również ceny produkcji maszyn biurowych i komputerów (o 1,1%), artykułów spożywczych i napojów (o 0,3%) oraz sprzętu i urządzeń radiowych, telewizyjnych i telekomunikacyjnych (o 0,2%).
Przeczytaj także:
GUS: Produkcja przemysłowa w I 2025 niższa o 1% r/r
![GUS: Produkcja przemysłowa w I 2025 niższa o 1% r/r [© Freepik] GUS: Produkcja przemysłowa w I 2025 niższa o 1% r/r](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/przemysl/GUS-Produkcja-przemyslowa-w-I-2025-nizsza-o-1-r-r-265011-150x100crop.jpg)
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
produkcja budowlano-montażowa, przemysł, wielkość produkcji, produkcja w Polsce