Koniunktura przemysłowa XI 2008
2008-11-24 00:10
Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa X 2008
Ogólny klimat koniunktury w budownictwie oceniany jest mniej korzystnie niż przed miesiącem i w listopadzie ostatnich trzech lat. Spowodowane jest to gorszymi niż w październiku, ale nadal optymistycznymi ocenami bieżącego i przyszłego portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej.W listopadzie ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym oceniany jest mniej optymistycznie niż w październiku i w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Wpływają na to negatywne prognozy sprzedaży oraz pesymistyczne oceny bieżącej i przyszłej sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Utrzymuje się, sygnalizowany w ubiegłym miesiącu, niewielki wzrost bieżącej sprzedaży.
Oceny ogólnego klimatu koniunktury formułowane w listopadzie przez wszystkie badane jednostki usługowe są mniej optymistyczne od zgłaszanych w ubiegłym miesiącu. Najlepsze oceny ogólnego klimatu koniunktury formułują firmy z sekcji pośrednictwo finansowe, są one jednak mniej korzystne od zgłaszanych przed miesiącem i w listopadzie ubiegłego roku. Najmniej optymistycznie, gorzej niż w październiku br. i w analogicznym miesiącu 2007 r., oceniają ogólny klimat koniunktury jednostki z sekcji hotele i restauracje.
1. Przetwórstwo przemysłowe
W listopadzie ogólny klimat koniunktury jest oceniany negatywnie, gorzej niż w październiku (minus 1 wobec plus 6). Poprawę koniunktury sygnalizuje 19% badanych przedsiębiorstw, jej pogorszenie – 20% (przed miesiącem odpowiednio 22% i 16%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
Przedsiębiorcy odnotowują ograniczanie bieżącego portfela zamówień, na co wpływa spadek zagranicznego i – w mniejszym stopniu – krajowego portfela zamówień. Maleje bieżąca produkcja. Na najbliższe trzy miesiące przewiduje się zmniejszenie portfela zamówień i produkcji. Stan zapasów wyrobów gotowych jest nadal uznawany przez przedsiębiorców za nadmierny. Mimo terminowego ściągania należności od kontrahentów zwiększają się nieznacznie trudności w regulowaniu zobowiązań finansowych. Prognozy w tym zakresie są bardziej pesymistyczne od formułowanych w październiku. Planowane zmniejszenie zatrudnienia jest bardziej znaczące niż prognozowano w ubiegłym miesiącu. Można spodziewać się nieznacznego spadku cen.
W listopadzie przedsiębiorcy prowadzący działalność we wszystkich działach przetwórstwa przemysłowego zgłaszają pogorszenie ocen koniunktury. Mimo to najbardziej korzystne oceny ogólnego klimatu koniunktury formułują producenci: masy włóknistej, papieru oraz wyrobów z papieru (plus 18 – spadek o 8 punktów), wyrobów chemicznych (plus 10 – spadek o 7 punktów), mebli (plus 9 – spadek o 8 punktów), artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych (plus 8 – spadek o 2 punkty), instrumentów medycznych, precyzyjnych i optycznych (plus 8 – spadek o 7 punktów) oraz prowadzący działalność wydawniczą i poligraficzną (plus 8 – spadek o 2 punkty). Negatywnie swoją koniunkturę oceniają głównie producenci: metali (minus 20 – spadek o 5 punktów), odzieży i wyrobów futrzarskich (minus 19 – spadek o 2 punkty), wyrobów włókienniczych (minus 16 – spadek o 7 punktów), skór wyprawionych i wyrobów ze skór wyprawionych (minus 14 – spadek o 10 punktów), wyrobów z drewna (minus 13 – spadek o 3 punkty), pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (minus 11 – spadek o 16 punktów), wyrobów gumowych i z tworzyw sztucznych (minus 7 – spadek o 18 punktów).
Producenci wyrobów chemicznych oceniają koniunkturę mniej optymistycznie niż w październiku. Spowodowane to jest negatywnymi ocenami bieżącego portfela zamówień i produkcji przy ostrożniejszych niż w ubiegłym miesiącu przewidywaniach w tym zakresie. Stan zapasów wyrobów gotowych przekracza poziom uznawany przez przedsiębiorców za wystarczający. Mimo mniejszych opóźnień w ściąganiu należności od kontrahentów, producenci negatywnie oceniają swoje możliwości terminowego regulowania zobowiązań finansowych. Prognozy sytuacji finansowej są nieco mniej korzystne od formułowanych przed miesiącem. Przedsiębiorcy zamierzają dalej zmniejszać zatrudnienie. Ceny wyrobów chemicznych mogą rosnąć w tempie nieco szybszym od prognozowanego w październiku.
Producenci artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych w listopadzie oceniają swoją koniunkturę nieco mniej optymistycznie niż przed miesiącem. Mimo ograniczania bieżącego portfela zamówień, produkcja jest nieznacznie rozszerzana. Odpowiednie przewidywania są mniej optymistyczne od prognoz z października. Stan zapasów wyrobów gotowych jest uważany przez przedsiębiorców za nadmierny. Mimo iż nieznacznie zmniejszają się opóźnienia w ściąganiu należności od kontrahentów, przedsiębiorcy z nieco większymi trudnościami regulują bieżące zobowiązania finansowe. Dyrektorzy przedsiębiorstw przewidują niewielkie pogorszenie swojej sytuacji finansowej. Planowane jest dalsze ograniczenie zatrudnienia. Ceny artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych mogą rosnąć w tempie wolniejszym od prognozowanego w październiku.
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl