Koniunktura przemysłowa XI 2008
2008-11-24 00:10
Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa X 2008
Producenci maszyn i aparatury elektrycznej oceniają koniunkturę mniej optymistycznie niż w październiku. Spowodowane to jest negatywnymi ocenami zarówno bieżącego jak i przyszłego portfela zamówień oraz produkcji. Stan zapasów wyrobów gotowych nieznacznie przekracza poziom uznawany przez przedsiębiorców za wystarczający. Utrzymują się niewielkie trudności w ściąganiu należności od kontrahentów, a także nieznaczne opóźnienia w regulowaniu przez producentów zobowiązań finansowych. Odpowiednie prognozy w tym zakresie są pesymistyczne i nieco gorsze od zgłaszanych przed miesiącem. Dyrektorzy planują dalsze zmniejszanie zatrudnienia. W najbliższych miesiącach nie przewiduje się zmian cen maszyn i aparatury elektrycznej.
Producenci sprzętu i urządzeń rtv oceniają koniunkturę pesymistycznie, gorzej niż w ubiegłym miesiącu. Spowodowane to jest negatywnymi ocenami dotyczącymi bieżącego portfela zamówień i produkcji oraz ostrożniejszymi niż w październiku przewidywaniami w tym zakresie. W listopadzie producenci bez opóźnień ściągają należności od kontrahentów i terminowo regulują swoje bieżące zobowiązania finansowe. Prognozy w tym zakresie są mniej optymistyczne od formułowanych w październiku. Dyrektorzy planują zmniejszyć zatrudnienie w stopniu większym niż przewidywano w ubiegłym miesiącu. Ceny sprzętu i urządzeń rtv mogą nie ulec zmianie.
W listopadzie dyrektorzy firm produkujących wyroby włókiennicze oceniają koniunkturę pesymistycznie, gorzej niż w zeszłym miesiącu. Spowodowane to jest znacznym pogorszeniem negatywnych ocen dotyczących bieżącego portfela zamówień i produkcji. Również przewidywania w tym zakresie są dużo gorsze od prognoz formułowanych przed miesiącem. Nieznacznie zmniejszają się nadmierne zapasy wyrobów gotowych. Mimo terminowego ściągania należności, utrzymują się trudności w bieżącym regulowaniu zobowiązań finansowych. Przewidywania dotyczące sytuacji finansowej są pesymistyczne i gorsze niż przed miesiącem. Planowane jest dalsze ograniczanie zatrudnienia. W najbliższych trzech miesiącach przedsiębiorcy przewidują niewielki wzrost cen wyrobów włókienniczych.
2. Budownictwo
W listopadzie ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie plus 10 (w październiku plus 20). Poprawę koniunktury sygnalizuje 24% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 14% (w październiku odpowiednio 29% i 9%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
Przedsiębiorstwa odnotowują znacznie wolniejszy od zgłaszanego w październiku wzrost portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej. Przewidywania w tym zakresie na najbliższe trzy miesiące są dużo mniej optymistyczne od formułowanych w ubiegłym miesiącu. Spośród badanych przedsiębiorstw 31% (w listopadzie ub. roku 29%) planuje, że będzie prowadziło prace budowlano-montażowe za granicą, jednak ich prognozy są gorsze od przewidywań z października br. oraz listopada ub.r. i wskazują na niewielkie zmniejszenie portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynku zagranicznym.
Bieżąca i przyszła sytuacja finansowa przedsiębiorstw budowlano-montażowych oceniana jest mniej korzystnie niż w październiku. Wzrost cen realizacji robót budowlano-montażowych może być wolniejszy niż przewidywano przed miesiącem. Planowane jest zmniejszenie dotychczasowego stanu zatrudnienia w budownictwie.
Odsetek przedsiębiorstw nie odczuwających żadnych barier w prowadzeniu działalności budowlano-montażowej kształtuje się na poziomie 4,3% (4,2% w październiku br. i 4,0% w listopadzie 2007 r.). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa zgłaszające bariery związane są z konkurencją ze strony innych firm (60% w listopadzie i 59% w październiku br. wobec 49% w listopadzie 2007 r.), kosztami zatrudnienia (57% badanych przedsiębiorstw w listopadzie i 60% w październiku br. oraz 58% w listopadzie 2007 r.), niedoborem wykwalifikowanych pracowników (47% badanych przedsiębiorstw w listopadzie i 52% w październiku br. wobec 62% w listopadzie 2007 r.). W porównaniu z listopadem ubiegłego roku najbardziej wzrosło znaczenie barier związanych z niedostatecznym popytem (z 15% do 26%) oraz konkurencją ze strony innych firm (z 49% do 60%), natomiast zmalało – barier związanych z niedoborem wykwalifikowanych pracowników (z 62% do 47%) i kosztami materiałów (z 42% do 33%).
W listopadzie 9% przedsiębiorstw budowlano-montażowych ocenia swoje zdolności produkcyjne jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w okresie najbliższych dwunastu miesięcy portfela zamówień, 79% jako wystarczające, a 12% jako zbyt małe. Oceny te są zbliżone do formułowanych w październiku br. W porównaniu z listopadem ubiegłego roku zmniejsza się udział jednostek oceniających swe zdolności jako zbyt małe na rzecz przedsiębiorstw, które oceniają je jako wystarczające i zbyt duże.
Wykorzystanie mocy produkcyjnych zgłaszane przez przedsiębiorców wynosi 87% w listopadzie i październiku br. (89% – w listopadzie ub. roku).
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl