Koniunktura przemysłowa XI 2008
2008-11-24 00:10
Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa X 2008
3. Handel detaliczny
W listopadzie wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się na poziomie plus 2 (plus 6 w październiku). Poprawę koniunktury sygnalizuje 20% badanych przedsiębiorstw (przed miesiącem 22%), jej pogorszenie 18% (w ubiegłym miesiącu 16%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
Niewielki wzrost bieżącej sprzedaży utrzymuje się na poziomie z października, jednak w najbliższych miesiącach może nastąpić jej niewielki spadek. Oceny bieżącej i przewidywanej sytuacji finansowej przedsiębiorstw ulegają pogorszeniu. Przedsiębiorcy planują nieznacznie ograniczyć ilość towarów zamawianych u dostawców. Nieznacznie zmniejsza się nadmierny stan zapasów towarów. Wzrost bieżących i przyszłych cen towarów jest nieco wolniejszy od zgłaszanego w ubiegłym miesiącu. Na najbliższe miesiące planowany jest niewielki spadek zatrudnienia.
Oceny koniunktury w poszczególnych branżach handlu detalicznego są zróżnicowane. Na najwyższym poziomie kształtuje się wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury dla branży meble, rtv, agd – plus 22 (przed miesiącem plus 27). Dla branży pojazdy samochodowe wynosi on plus 3 (w ubiegłym miesiącu plus 4), a dla branży włókno, odzież, obuwie – plus 1 (plus 5 w październiku). W branży żywnościowej wskaźnik ogólnego klimatu kształtuje się na poziomie minus 4 (przed miesiącem minus 2).
W jednostkach branży meble, rtv, agd odnotowuje się nieznacznie szybszy niż przed miesiącem wzrost bieżącej sprzedaży towarów. W konsekwencji sytuacja finansowa przedsiębiorstw jest nieco bardziej korzystna. Odpowiednie przewidywania są ostrożniejsze od formułowanych przed miesiącem. Zmniejsza się stan nadmiernych zapasów towarów. Wzrost zamówień u dostawców może być wolniejszy od przewidywanego w październiku. Wzrost cen zarówno bieżących jak i przyszłych jest zbliżony do sygnalizowanego w ubiegłym miesiącu. Plany dyrektorów przedsiębiorstw dotyczące zwiększenia zatrudnienia są ostrożniejsze od zgłaszanych przed miesiącem.
W listopadzie przedsiębiorstwa branży pojazdy samochodowe sygnalizują znacznie wolniejszy niż przed miesiącem spadek bieżącej sprzedaży. Oceny bieżącej sytuacji finansowej są nieco mniej pesymistyczne od zgłaszanych przed miesiącem. Prognozy na najbliższe miesiące wskazują na możliwość ograniczenia sprzedaży i w konsekwencji pogorszenie sytuacji finansowej. Utrzymuje się nadmierny stan zapasów towarów. Zamówienia u dostawców na towary mogą być zmniejszane bardziej niż w ubiegłym miesiącu. W listopadzie spadek cen pojazdów samochodowych ulega nieznacznemu spowolnieniu. Na najbliższe miesiące przewiduje się niewielki wzrost cen. Dyrektorzy przedsiębiorstw planują zmniejszać zatrudnienie.
W branży włókno, odzież, obuwie przedsiębiorcy sygnalizują w listopadzie wolniejszy wzrost bieżącej sprzedaży niż w październiku. Sytuacja finansowa jednostek handlowych jest oceniana nieco gorzej niż przed miesiącem. Utrzymuje się poziom nadmiernych zapasów. Pesymistyczne prognozy sprzedaży powodują, że przewidywania dotyczące sytuacji finansowej w najbliższych miesiącach są niekorzystne. W konsekwencji ilość towarów zamawianych u dostawców może być zmniejszana. W listopadzie przedsiębiorstwa zgłaszają wolniejszy wzrost bieżących cen towarów niż sygnalizowano w ubiegłym miesiącu. Prognozy na najbliższe trzy miesiące wskazują na dalsze spowolnienie wzrostu cen. Dyrektorzy przedsiębiorstw planują zmniejszyć zatrudnienie w większym stopniu niż przewidywali to przed miesiącem.
W listopadzie utrzymuje się niewielki wzrost sprzedaży żywności, na poziomie sygnalizowanym przed miesiącem. Mimo to sytuacja finansowa badanych przedsiębiorstw pogarsza się. Zmniejsza się nadmierny stan zapasów towarów. Prognozy dotyczące sprzedaży na najbliższe trzy miesiące są nieco mniej pesymistyczne od formułowanych w październiku. Mimo to może nastąpić dalsze pogorszenie sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Ilość towarów zamawianych u dostawców może utrzymać się na poziomie prognozowanym w ubiegłym miesiącu. Wzrost bieżących i przyszłych cen żywności może być nieco wolniejszy od deklarowanego w październiku. Dyrektorzy przedsiębiorstw planują nieznacznie zmniejszyć zatrudnienie.
Spośród badanych jednostek 5,1% deklaruje, że nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności (4,7% przed miesiącem, 4,1% przed rokiem). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa zgłaszające występowanie barier związane są z konkurencją na rynku (barierę tę sygnalizuje w listopadzie – tak jak przed rokiem – 71% przedsiębiorstw, przed miesiącem 69%), kosztami zatrudnienia (63% w listopadzie, 64% w październiku br., 65% w listopadzie ubiegłego roku) oraz wysokimi obciążeniami na rzecz budżetu (56% w listopadzie, 55% w październiku br. i listopadzie 2007 r.).
Najczęściej wybieranymi źródłami finansowania środków obrotowych są fundusze własne, które wybiera 68% przedsiębiorstw (przed rokiem 69%). Na kredyt bankowy wskazuje 28% przedsiębiorstw (27% w listopadzie 2007 r.), kredyt kupiecki – tak jak przed rokiem – 26% jednostek.
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl