Lewiatan: sektor małych i średnich przedsiębiorstw 2008
2008-12-09 14:06
Przeczytaj także: Pozapłacowe koszty pracy główną barierą rozwoju MSP
Na liście czynników, które negatywnie wpływają na sytuację ekonomiczną i możliwości rozwoju MSP, ciągle umieszczają one konkurencję ze strony szarej strefy. Badanie pokazuje, że skala szarej strefy nieznacznie się zmniejszyła, jednak nadal odbiera legalnie działającym przedsiębiorcom dużą część ich przychodów.
Plan rządu stwarza szanse
Zdaniem PKPP Lewiatan przedstawiony 30 listopada 2008 r. przez Premiera Tuska, Plan Stabilności i Rozwoju idzie w dobrym kierunku. Eksperci zaznaczają, że jest w nim kilka ważnych propozycji: gwarancje dla kredytów międzybankowych, wzrost limitu poręczeń i gwarancji mający dać przedsiębiorstwom większy dostęp do kredytów, podwyższenie ulgi inwestycyjnej dla nowo zakładanych przedsiębiorstw, zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów wydatków na prace badawcze, znoszenie barier dla inwestycji infrastrukturalnych, w tym przede wszystkim dla infrastruktury telekomunikacyjnej, uproszczenie procedur aplikowania o środki z funduszy unijnych, wprowadzenie procedury zaliczkowania projektów unijnych.
PKPP Lewiatan zauważa jednak, że brak jest propozycji dotyczących zmian tego, co przedsiębiorcy mali i średni uznali za najważniejsze bariery rozwoju ich firm – obniżenia pozapłacowych kosztów pracy, istotnych uproszczeń w systemie podatkowym, uelastycznienia prawa pracy oraz stworzenie możliwości stosowania elastycznych form zatrudnienia. Brak jest propozycji ograniczenia kosztów administracyjnych, które są dla MSP bardzo dużym obciążeniem. Według ekspertów należałoby również pójść dalej we wspieraniu inwestycji przedsiębiorstw poprzez możliwość zaliczania 100% inwestycji w koszty uzyskania przychodu. Niezbędne są działania pozwalające na terminowe płatności sektora publicznego wobec podmiotów prywatnych.
W opinii PKPP Lewiatan osłabienie koniunktury gospodarczej w Polsce, które na pewno nastąpi, a także kryzys na światowych rynkach finansowych, który na razie nie dotyka nas zbyt mocno, muszą zmienić myślenie o gospodarce. Plan Stabilności i Rozwoju powinien być pierwszym działaniem dowodzącym zmian tego podejścia. Działaniem, za którym pójdą kolejne.
Informacje o badaniu
Badanie „Monitoring kondycji sektora MSP 2008” zostało przygotowane przez ekspertów Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan i zrealizowane na zlecenie PKPP przez Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) w okresie 25 sierpnia – 30 września 2008 r. Przeprowadzono je na ogólnopolskiej losowej próbie 1100 aktywnych przedsiębiorstw prywatnych, zatrudniających 2 lub więcej pracowników. Wywiady z respondentami były realizowane metodą wywiadu bezpośredniego (face-to-face) przez ankieterów CBOS. Badanie w warstwie dotyczącej konkretnych działań realizowanych przez przedsiębiorstwa objęło okres styczeń 2007 – czerwiec 2008 (część pytań i odpowiedzi dotyczy tylko 2007 r.).
Przeczytaj także:
Lewiatan: sektor małych i średnich przedsiębiorstw 2007
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
monitoring kondycji sektora msp, MSP, badania msp, bariery przedsiębiorczości, małe i średnie przedsiębiorstwa, sektor MSP, konkurencyjność MSP