Indeks biznesu PKPP Lewiatan XI 2008
2008-12-04 00:16
Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan X 2008
Indeks finansów (ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej)
Indeks finansów stracił w notowaniu kwartalnym dwa punkty schodząc do poziomu 48 pkt., czyli 9 punktów poniżej tegorocznego maksimum sprzed trzech miesięcy. Chociaż sytuacja finansowa zarówno przedsiębiorstw jak i banków, po okresie ponad dwuletniego boomu, jest bardzo dobra, zawirowania na rynkach finansowych sparaliżowały rynek międzybankowy, co przenosi się na trudności z uzyskaniem kredytu przez przedsiębiorstwa. Dzięki zakumulowanym wcześniej środkom płynnym sektor przedsiębiorstw posiada poduszkę, która pozwoli zamortyzować ten szok przez jakiś czas, ale wg PKPP Lewiatan bez szybkiego rozwiązania problemu finansowania przedsiębiorstw przez banki gospodarce groziłby poważny krach.
Indeks makroekonomiczny (obejmuje inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia, oraz stopień konkurencyjności gospodarki)
Indeks makroekonomiczny od kilku miesięcy nie ulega w zasadzie zmianom, pozostając lekko powyżej 60 pkt. Według dr Kubielasa mimo kryzysu na światowych rynkach finansowych i recesji ogarniającej coraz to nowe kraje wysoko rozwinięte, równowaga makroekonomiczna gospodarki nie tylko nie uległa pogorszeniu, ale nawet się poprawia. Nadal maleje bezrobocie, deficyt budżetowy jest pod kontrolą, maleje również inflacja, a tempo narastania deficytu handlowego przyhamowało ostatnio przez wolniejszą dynamikę importu.
Indeks polityczny (ocenia wpływ czynników politycznych)
Indeksy oceny sytuacji politycznej, malejące od kilku miesięcy, zanotowały niewielką poprawę w tym miesiącu, co może wynikać z pozytywnej reakcji na przyjęty w końcu przez rząd pakiet antykryzysowy.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Indeks biznesu PKPP Lewiatan II 2012
1 2
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl