eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacjeSkuteczne zarządzanie firmą

Skuteczne zarządzanie firmą

2008-12-10 14:10

Przeczytaj także: Zarządzanie biznesem: strategiczne nie-planowanie

  • błędy jakościowe, a także zbyt późne ich wykrywanie,
  • dopuszczanie do pracy niedostatecznie przygotowanego personelu.
Podejmowanie działań zapobiegających tym typowym błędom bywa o tyle trudne, że likwidacja jednych przyczyn wysokich kosztów może skutkować wzrostem wydatków spowodowanych innymi czynnikami. Prostą drogą do obniżenia zapasów jest często zmiana wytwarzanego asortymentu czyli częste przezbrajanie stanowisk pracy. Receptą na likwidację przestojów produkcyjnych spowodowanych nieobecnością pracowników o wysokich kwalifikacjach jest zastąpienie ich personelem niżej wykwalifikowanym itd.

Z ilu składników powinna się składać płaca robocza?

Liczba składników płacy roboczej ma wpływ na czytelność systemu motywowania, a może również wywierać wpływ na jego spójność wewnętrzną.

Wymóg czytelności polega nie tylko na poprawnym językowo i zrozumiałym sformułowaniu dokumentów określających kary i nagrody. Zasada czytelności to również czytelna konstrukcja systemu płac. Powszechnie popełnianym błędem jest zwłaszcza uwzględnianie w systemie motywacyjnym zbyt wielu czynników. Jeśli pracownik na pasku z wypłatą ma ponad 50 kolumn, to oddziaływanie elementów mających związek z jakością pracy jest prawdopodobnie znikome.

Wymóg spójności reguł motywowania polega na zapewnieniu zgodności poszczególnych bodźców. Sprzeczne ze sobą bodźce oznaczają wymierzanie kary i nagradzanie tych samych lub podobnych zachowań. Niespójny system motywacyjny nie tylko nie wzmacnia zachowań członków organizacji, ale wywołuje zniechęcenie do realizowanych zadań i samej organizacji. Błędy tego rodzaju można popełnić tym łatwiej, im więcej jest składników wynagrodzenia.

Oba te czynniki powodują, że liczba składników płacy powinna być możliwie jak najmniejsza. Zgodnie z obowiązującymi przepisami płaca musi zawierać: wynagrodzenie zasadnicze i dodatki za nadgodziny, pracę w dniach wolnych od pracy i w godzinach nocnych, a także różne rodzaje jednorazowych odpraw. Do tych składników często warto jeszcze dodać premię motywacyjną. Większa liczba składników płacy roboczej prawie zawsze obniży sprawność mechanizmów motywowania materialnego załogi.

W praktyce różnych krajów często są stosowane rozwiązanie polegające na tym, że koszty niektórych elementów płacy stałej (np. dodatków związanych z wychowywaniem dzieci) są w całości refundowane przez budżet państwa, a nakład pracodawcy sprowadza się do ich wyliczenia, wypłacenia i rozliczenia z budżetem. Z punktu widzenia funkcji płacy roboczej takie rozwiązanie nie jest najlepsze, bowiem dodatki budżetowe obniżają motywację personelu. Jest to oczywiście rozwiązanie wygodne dla pracowników, ale z punktu widzenia procesów motywacyjnych lepiej byłoby, aby takie dodatki wypłacały urzędy administracji państwowej lub samorządowej.

fot. mat. prasowe





Pozostałe 292 pytania i odpowiedzi, które uporządkują i rozjaśnią twoją wiedzę na temat zarządzania firmą, ludźmi, zasobami i procesami, znajdziesz w książce „Zrozumieć zarządzanie” E. Kirejczyka (Wydawnictwo Naukowe PWN, 2008). Książkę znajdziesz w księgarni internetowej www.ksiegarnia.pwn.pl, wpisując w pole wyszukiwarki zwrot „zarządzanie kirejczyk”.

poprzednia  

1 2

oprac. : Wydawnictwo Naukowe PWN Wydawnictwo Naukowe PWN

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: