Upadłości firm w Polsce I-XI 2008
2008-12-15 00:53
Przeczytaj także: Wzrasta liczba upadłości na świecie
fot. mat. prasowe
– Duże ryzyko niewypłacalności podmiotów w handlu hurtowym wynika między innymi z bardzo ryzykownej struktury finansowania hurtowni, opierającej się na kredycie kupieckim oraz bankowym. Niewielki zasób własnych kapitałów przy relatywnie wysokich obrotach osiąganych przez tego rodzaju firmy może doprowadzić w przypadku nawet pojedynczych problemów z odzyskaniem własnych należności bądź upłynnieniem zapasów do utraty płynności finansowej – dodaje Marcin Siwa.
Jak wynika z analiz Coface, podobnie jak w poprzednich latach najwięcej upadłości w Polsce zanotowano w województwie mazowieckim (84). Na drugim miejscu uplasował się Górny Śląsk (51), a na trzecim Dolny Śląsk (43). Na terenach województw lubuskiego (6), opolskiego (6) i podlaskiego (3) tradycyjnie zbankrutowało najmniej przedsiębiorstw. Taka struktura geograficzna upadłości jest efektem statystycznym. W województwach o największym poziomie upadłości działa też najwięcej podmiotów, a życie gospodarcze jest bardziej dynamiczne.
fot. mat. prasowe
![Niewypłacalności firm na świecie będą nadal rosły [© Freepik] Niewypłacalności firm na świecie będą nadal rosły](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/niewyplacalnosc-firmy/Niewyplacalnosci-firm-na-swiecie-beda-nadal-rosly-265471-150x100crop.jpg)
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl