Sektor MSP w USA: IT a kryzys finansowy
2008-12-18 01:11
Przeczytaj także: Sektor MSP w Polsce a łącza internetowe
Obawy są prawdziwe a wpływ kryzysu potencjalnie głęboki, przy rozróżnieniu wielkości przedsiębiorstwa, branży przemysłowej oraz przynależności do danego segmentu. Wyniki badania wykazały, że 38% małych przedsiębiorstw rozważa rezygnację z wydatków na IT a 42% średnich przedsiębiorstw chce te wydatki ograniczyć."Większość małych i średnich przedsiębiorstw jest nadzwyczajnie albo co najmniej mocno zaniepokojonych o obecny i oczekiwany w następnych 12 - 18 miesiącach stan gospodarki USA," powiedział Justin Jaffe - senior research analyst for SMB programs w IDC. "Pomimo, że w sektorze MSP oczekiwany jest wyższy wzrost wydatków na technologię informacyjną niż we wszystkich segmentach przedsiębiorstw na rynku, sprzedawcom będzie niezwykle trudno zrozumieć jak zmieniające się warunki ekonomiczne wpłyną na przyzwyczajenia w wydawaniu pieniędzy przedsiębiorstw konkretnych rozmiarów, konkretnej branży przemysłowej i charakterystycznego nastawienia."
Inne kluczowe wyniki badania:
- Najbardziej skłonne zrezygnować z wydatków na technologię informacyjną są przedsiębiorstwa z branży: architektura/inżynieria, prawo, sprzedaż detaliczna oraz z sektora produkcyjnego. Ograniczyć wydatki na IT chcą natomiast najczęściej przedsiębiorstwa handlu hurtowego, branży ubezpieczeniowej i kancelarie prawnicze.
- Małe i średnie przedsiębiorstwa skupiają się bardziej na inwestycjach wdrażających IT w projektach taktycznych, które przyniosą natychmiastowe korzyści, niż w projektach strategicznych.
- Inicjatywy technologii cloud computing (model usługowy, określany również jako SaaS ang. Software as a Service, oprogramowanie udostępniane na życzenie) nie są zależne od obaw gospodarczych ale są zachowane dla mniejszości małych i średnich przedsiębiorstw. Oznacza to, że stan gospodarki spowoduje, że MSP będą bardziej skupiać się na rozwiązaniach hostingowych.
- Niecałe 50% firm MSP 2.0 - najbardziej wyczekiwana grupa - nadzwyczajnie lub mocno obawia się o sytuację gospodarczą w USA, w porównaniu do około 70% przedsiębiorstw obojętnych na technologię informacyjną oraz 60% firm pragmatycznych w zakresie.
oprac. : Jakub Woźniak / eGospodarka.pl