Gazy techniczne: rynek wciąż nienasycony
2008-12-19 13:55
Popyt na gazy techniczne - w tym gazy dla spawalnictwa - nakręcają zarówno rozwijające się gałęzi przemysłu, jak i tradycyjne branże. Szacuje się, że wraz ze wzrostem sprzedaży w ciągu najbliższych lat boom na gazy techniczne dla spawalnictwa będzie napędzać branża metalurgiczna. Rynek gazów technicznych w Polsce jest wciąż nienasycony.
Przeczytaj także: Rynek gazu i energii pod lupą UE
Krzysztof Baran, szef segmentu spawalnictwa firmy Linde Gaz Polska, zaznacza, że polski rynek jest bardzo interesujący dla firm oferujących produkty i usługi w branży spawalniczej. A ostatnie lata to okres intensywnego rozwoju produkcji w tym obszarze. Liczne inwestycje zagraniczne, jakie napłynęły i nadal płyną do Polski, a także rozwój firm produkcyjnych z kapitałem polskim pozwalają szacować, że potencjał rozwojowy jest wciąż duży.- Istotnym impulsem rozwoju było oczywiście nasze wejście do Unii Europejskiej, kolejnym może stać się zapowiadane rychłe wprowadzenie euro - prognozuje Baran.
- Na pewno będzie to sprzyjało dalszemu rozwojowi naszego eksportu. Nie można też zapominać o popycie wewnętrznym.
Polska stale się unowocześnia, czeka nas organizacja dużej imprezy sportowej, a to powoduje potrzeby inwestycyjne, czyli zwiększoną produkcję, również metalową, a więc zwiększone zapotrzebowanie na produkty i usługi takich firm jak Linde.
Wśród największych odbiorców produktów gazowych z branży metalowej Krzysztof Baran wymienia trzy grupy klientów.
Są to producenci z branży motoryzacyjnej i środków transportu, liczna grupa producentów budowlanych konstrukcji stalowych i przemysł stoczniowy.
Przedstawiciel Linde Gaz Polska podkreśla także, że jedną z odpowiedzi na dynamiczny rozwój sektora spawalniczego są inwestycje w nowe źródła gazów powietrznych (stacje separacji).
Ożywienie na rynku gazów technicznych wywołuje przede wszystkim utrzymująca koniunktura. Do grona dotychczasowych odbiorców dochodzą również nowe inwestycje typu greenfield w przemyśle chemicznym, elektronicznym i motoryzacyjnym.
Zbigniew Mitukiewicz, dyrektor handlowy Messer Polska, jednego z największych producentów gazów zaznacza, że duża dynamika w tym zakresie utrzymuje się też w przetwarzaniu metali.
- Cięcie laserowe, spawanie stali nierdzewnych i kwasoodpornych wymaga doświadczenia w zakresie technologii, a także gazów dla spawalnictwa wysokiej jakości.
Przeczytaj także:
Polacy a rynek gazu
oprac. : Nowy Przemysł