eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysłRosną inwestycje w elektrownie gazowe

Rosną inwestycje w elektrownie gazowe

2008-12-29 11:59

Przeczytaj także: UOKiK: Apator przejmie Powogaz


Według profesorów Stanisława Rychlickiego i Jakuba Siemka z Wydziału wiertnictwa nafty i gazu Akademii Górniczo-Hutniczej, budowa elektrowni gazowych wymaga mniejszych nakładów inwestycyjnych oraz znacznie krótszego czasu niż przy zastosowaniu innych technologii.

Emisje zanieczyszczeń do atmosfery są o wiele niższe niż w energetyce opartej na węglu - 45 proc. mniej CO2, 80 proc. mniej NOx (tlenków azotu), bardzo niewielkie ilości związków siarki oraz cząstek stałych i pyłów. Dużym minusem gazu są natomiast jego ceny, które powiększają koszty operacyjne elektrowni i elektrociepłowni gazowych.

Pomimo wysokich i niestabilnych cen gazu, może on być atrakcyjną alternatywą dla węgla. Jak podkreślają autorzy "Raportu 2030" powstałego w Polskim Komitecie Energii Elektrycznej (PKEE), w wariantach obliczeniowych zakładających wdrożenie pakietu energetyczno- klimatycznego Unii Europejskiej pojawia się w znacznym stopniu energetyka jądrowa, energetyka gazowa i znaczna skala produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. "Oznacza to bardzo poważną zmianę struktury wytwarzania oraz budowę prawie od podstaw energetyki jądrowej, gazowej oraz rozbudowania segmentu elektrowni wiatrowych.

Przeprowadzenie tak znaczącej zmiany w okresie ok. 20 lat jest bardzo poważnym wyzwaniem dla elektroenergetyki i całej gospodarki, a także rządu, który powinien pełnić rolę koordynującą " - czytamy w Raporcie.

Według PKEE, elektrownie jądrowe okazują się opłacalne ekonomicznie we wszystkich analizowanych w "Raporcie 2030" scenariuszach polityki klimatycznej już od cen uprawnień na poziomie 20 euro za tonę emisji CO2. Komisja Europejska w swoich prognozach mówi o cenach uprawnień między 30 a 39 euro.

Raport PKEE ocenia, że elektrownie gazowe okazują się opłacalne w podobnych warunkach co elektrownie jądrowe, z tą różnicą, ż e przy rosnących cenach gazu i wysokich cenach uprawnień przegrywają pod względem ekonomicznym z elektrowniami jądrowymi. Ewentualne powstanie elektrowni jądrowej w Polsce to dopiero rok ok. 2030, do tego czasu więc powinien następować rozwój energetyki gazowej.

Budowa elektrowni i elektrociepłowni gazowych z pewnością wpłynie na zmniejszenie udziału węgla kamiennego w wytwarzaniu energii w Polsce. Jeszcze niedawno górnicy nie brali takiej ewentualności pod uwagę, a nielicznymi - na razie - projektami gazowymi nie zaprzątali sobie głowy. Wytwórcy energii oraz najwięksi odbiorcy wiedzą, że kopalnie mają coraz większe kłopoty z zapewnieniem stabilnych dostaw w wystarczającej ilości. Ponadto biorą pod uwagę wymogi ekologiczne Unii Europejskiej, które na pewno będą coraz mniej przyjazne dla węgla. Nie należy zapominać też o zapowiadanych brakach na rynku energii w Polsce, do czego ma dojść - według różnych prognoz - pomiędzy rokiem 2011 a 2015. Zaplanowanie i wybudowanie bloku gazowego jest stosunkowo szybkie, dlatego nie powinny dziwić takie projekty.

oprac. : Dariusz Ciepiela / Nowy Przemysł Nowy Przemysł

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: