eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyDzienniki telewizyjne XI 2008

Dzienniki telewizyjne XI 2008

2008-12-29 11:15

Dzienniki telewizyjne XI 2008

Liczba materiałów w podziale na temat oraz programy © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Analiza serwisów informacyjnych wykazała, że przodownikiem pod względem liczby poruszanych kwestii jest niezmiennie "Panorama". Dziennikarze TVP2 poruszyli aż 347 tematów. Stwierdzenie, który z programów zajął drugie miejsce nie jest już takie łatwe. Różnice pomiędzy liczbą podejmowanych przez magazyny informacyjne tematów są niewielkie. "Wiadomości" zajęły się 268 sprawami, "Wydarzenia" 264, natomiast "Fakty" poruszyły 262 tematy - wynika z badania PRESS-SERVICE Monitoring Mediów.

Przeczytaj także: Dzienniki telewizyjne X 2008

Z raportu PRESS-SERVICE Monitoring Mediów w listopadzie najczęściej poruszano tematy związane z polityką. Dziennikarze zainteresowali się szczytem UE, zawirowaniami wokół obchodów 70. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, wyborem Waldemara Pawlaka na szefa PSL, podsumowali także okres rządów Donalda Tuska. Jednak najwięcej miejsca przeznaczyli na relacje z wyborów w USA. Interesowali się wszystkim, co związane było z przyszłym prezydentem. Zarówno jego obietnicami wyborczymi, kampanią polityczną, rodziną, jak i… planami kupna psa.

fot. mat. prasowe

Liczba materiałów w podziale na temat oraz programy

Liczba materiałów w podziale na temat oraz programy

Listopad obfitował w tragedie, takie jak porwanie tankowca przez somalijskich piratów, tragedię w Norwegii, pożar w „Halembie”, czy krwawe zamachy w Bombaju. Miało to także odzwierciedlenie w prezentowanych przez reporterów wydarzeniach. Oprócz tego dziennikarze zasypywali widzów różnego rodzaju ciekawostkami, zapchajdziurami. Zainteresowali się dziwnym procederem liczenia zużytych pampersów w żłobku w Łódzkiem, modą na „relaksy”, czy aromaterapią. Dzięki serwisom informacyjnym dowiedzieliśmy się ponadto, że Myszka Miki jest starsza, nawet od księcia Karola. Widzowie z zaciekawieniem mogli także obejrzeć materiał o czułostkach polskiej pary prezydenckiej. Najbardziej nastawione na inforozrywkę były „Fakty” TVN, najrzadziej tego typu tematy poruszały „Wiadomości” TVP1.

Dziennikarze serwisów informacyjnych najczęściej, podobnie jak w miesiącach poprzednich, powoływali się na wypowiedzi posłów PiS. Przedstawiciele tej partii szczególnie miło widziani byli w serwisach TVN-u i Polsatu. Członkowie PO rzadziej pojawiali się w mediach niż przedstawiciele partii opozycyjnej. Jednak, podobnie jak reprezentanci partii Jarosława Kaczyńskiego, także członkowie PO najczęściej gościli w „Faktach” oraz „Wydarzeniach”. Wypowiedzi premiera i przedstawicieli rządu najchętniej emitowano w Polsacie oraz TVP2. Natomiast głos prezydenta i jego kancelarii stosunkowo często grzmiał w „Wydarzeniach” i „Faktach”.

Według PRESS-SERVICE Monitoring Mediów liczba poruszanych tematów może być powodem do dumy. Jednak dobrze by było, gdyby aktywność ta szła w parze z bezbłędnością przekazu. Niestety, w tym przypadku ilość nie jest równoznaczna z jakością. „Panorama” popełniła najwięcej, bo aż 14 błędów. Tuż za nią uplasowały się „Wydarzenia” z 13 gafami. „Wiadomości” zaliczyły 10 wpadek, natomiast „Faktom” zdarzyło się 7 uchybień. Najczęściej pojawiały się problemy natury technicznej. W listopadzie twórcy serwisów informacyjnych mieli problem z utrzymaniem ciszy i skupienia podczas realizacji programów. Prezenter „Wiadomości” zataczał palcami kręgi, nie wiedząc, że jest już na wizji. Twórcom „Panoramy” wypadło coś z trzaskiem na podłogę, kiedy prezenterka z gracją zapowiadała materiał. Natomiast członek ekipy „Faktów” porządnie się rozchorował. Podczas informowania przez prezenterkę o ataku zimy na Polskę głośno kichnął. A może była to zaplanowana ilustracja do zapowiadanego reportażu? Pojawiały się ponadto wpadki z podpisami pod wypowiedziami osób występujących w materiałach. Zdarzało się, że czas potrzebny na połączenie z korespondentem przedłużał się.
Przeczytaj także: Dzienniki telewizyjne VI 2009 Dzienniki telewizyjne VI 2009

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: