Interesariusze projektu ważni dla inwestycji
2009-01-02 14:03
© fot. mat. prasowe
Jednym z największych wyzwań świata biznesu jest docenienie roli interesariuszy (stakeholders) i ich wpływu na funkcjonowanie przedsięwzięć gospodarczych. Przemyślany plan działania i odpowiednie fundusze już nie wystarczą do sprawnej realizacji projektów i inwestycji.
Przeczytaj także: Projekty przemysłowe - ważne dobre zarządzanie
Rozmaite grupy protestu nieraz dowiodły, że należy się z nimi liczyć: inicjatywy obywatelskie przeciw budowie obiektów niebezpiecznych dla środowiska, niezadowoleni klienci wymuszający wymianę lub wręcz wycofanie uszkodzonych egzemplarzy produktów z rynku, globalne grupy protestu walczące z wyzyskiem i grabieżczą eksploatacją obywateli i zasobów państw biednych przez globalne korporacje. Nie mówiąc już o korporacyjnych wewnętrznych stakeholders opartych na politycznych powiązaniach, którzy skutecznie blokują projekty „spoza kręgu” i forsują własne. Dlatego właśnie trzeba wiedzieć kim są „stakeholders” i czego chcą ode mnie i mojego projektu.Jak można przeczytać w książce „Rachunkowość zarządcza i controlling projektów” M. Łady i A. Kozarkiewicz (Wydawnictwo C.H. Beck, 2007), „stakeholder” czyli interesariusz danego przedsięwzięcia jest to ktoś, kto ma udziały, prawa lub inne interesy związane z danym przedsięwzięciem, przedsiębiorstwem, projektem lub inwestycją. Interesariuszami projektu (project stakeholders) są osoby, organizacje i instytucje aktywnie zaangażowane w realizację projektu oraz podmioty, których interesy podlegają korzystnym bądź niekorzystnym wpływom wynikającym z realizacji lub zakończenia projektu. W przypadku przedsiębiorstwa realizującego projekt można wyróżnić grupy interesariuszy całego przedsiębiorstwa, których oddziaływanie na projekt ma charakter pośredni (np. właściciele przedsiębiorstwa określający reguły wyboru projektów) oraz interesariuszy bezpośrednio związanych z danym projektem (np. zespół realizujący dany projekt).
Z definicji wynika bezpośrednio, że interesariusze mogą wpływać oraz są pod wpływem przedsiębiorstwa. W zależności od zamożności, powiązań politycznych oraz kontaktów medialnych możliwości te są zróżnicowane dla takich grup interesariuszy jak pracownicy, klienci, dostawcy, kooperanci, związki zawodowe, media, dziennikarze, konkurencja, instytucje rządowe i społeczne, organizacje ekologiczne czy społeczność lokalna.
W teorii zarządzania wyróżnia się kilka sposobów klasyfikacji interesariuszy. Klasyfikacje prezentowane w literaturze odnoszą się najczęściej od interesariuszy przedsiębiorstw, jednak przez analogię można je odnieść do projektów. I tak:
1) w zależności od miejsca względem firmy wyróżniamy interesariuszy wewnętrznych czyli pracowników, zarząd, organizacje związkowe i inne funkcjonujące w ramach przedsiębiorstwa, których działania wiążą się z danym projektem — zaś interesariusze zewnętrzni działają w otoczeniu, a zatem są to klienci, akcjonariusze, dostawcy, kooperanci itd.,
2) w wąskim znaczeniu interesariuszy (można ich nazwać interesariuszami kluczowymi) definiuje się jako osoby (prawne i fizyczne) zawierające formalne kontrakty lub porozumienia, a bez ich zaangażowania dane przedsięwzięcie lub całe przedsiębiorstwo nie może przetrwać ani się rozwijać (są to pracownicy, akcjonariusze, inwestorzy, instytucje finansujące, klienci, dostawcy i kooperanci) — w szerokim znaczeniu interesariusze (można ich nazwać interesariuszami pomocniczymi) to również grupy lub jednostki, których mogą dotyczyć konkretne działania w ramach danego projektu (są to agencje rządowe, konkurencja, grupy protestu, stowarzyszenia oraz organizacje pozarządowe, związki zawodowe),
Przeczytaj także:
Zarządzanie projektami - najczęstsze problemy
oprac. : Wydawnictwo C.H. Beck