Gaz skroplony nadal niedoceniany
2009-01-05 13:19
Przeczytaj także: Gazy techniczne: rynek wciąż nienasycony
We wrześniu kierowana przez niego firma przejęła spółkę celową Krioton, której zadaniem jest zbudowanie w okolicach Jarocina, największej w Polsce i jednej z największych w Europie, fabryki skraplania gazu. Instalację zlokalizowano w bezpośrednim sąsiedztwie złóż gazu ziemnego, z których będzie zaopatrywana. Rozruch fabryki przewidywany jest jeszcze w tym roku. Zakładana wydajność instalacji to 100 ton LNG na dobę. CP Energia rozważa budowę jeszcze jednej fabryki skraplania gazu o zdolnościach produkcyjnych około 10 mln m sześc. rocznie.
Ciekawym i odważnym krokiem była także inwestycja w Rosji o wydajności 10 mln m sześc. Trwa budowa drugiej instalacji.
Jeżeli wszystkie te inwestycje zakończą się sukcesem, CP Energia będzie dysponowała mocami produkcyjnymi LNG pozwalającymi na sprzedaż około 70 mln m sześc. gazu rocznie.
Jak LNG wykorzystuje się w innych krajach UE
Do pokrywania krótkoterminowych szczytowych zapotrzebowań na gaz w czasie od trzech do czterech tygodni w ciągu roku przy pomocy instalacji skraplających gaz ziemny z rurociągów lub instalacji zaopatrywanych ze źródeł zewnętrznych, np. z instalacji do odazotowania lub z przewoźnych instalacji złożonych. Takie rozwiązania stosują Niemcy, Wielka Brytania, Holandia i Belgia.
Jako paliwo do napędu pojazdów mechanicznych (Francja, Niemcy).
Do przeprowadzania napraw i remontów w sieciach przesyłowych lub na sieciach średniego ciśnienia bez przerywania dostawy gazu do odbiorców (Francja).
Do celów chłodniczych i dla rozdzielania powietrza (Francja).
Do zasilania ogniw paliwowych wytwarzających energię elektryczną lub/i ciepło (Francja).
Przeczytaj także:
Rynek surowców: LNG sprzyja kupującym?
![Rynek surowców: LNG sprzyja kupującym? [© Carabay - Fotolia.com] Rynek surowców: LNG sprzyja kupującym?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/gaz-ziemny/Rynek-surowcow-LNG-sprzyja-kupujacym-175663-150x100crop.jpg)
oprac. : Dariusz Malinowski / Nowy Przemysł