eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyIndeks biznesu PKPP Lewiatan XII 2008

Indeks biznesu PKPP Lewiatan XII 2008

2009-01-07 12:43

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan XI 2008


Szczególnie wrażliwe na kryzys finansowy na świecie wydają się inwestycje i eksport, na jakiś czas stabilizująco może wpływać konsumpcja, ale i jej dynamika może ulec ograniczeniu, gdy załamanie popytu doprowadzi do redukcji zatrudnienia, wzrostu niepewności rynku pracy i zahamowania dynamiki funduszu płac. W opinii PKPP Lewiatan w okresie kryzysu jedyną szansą na wzrost gospodarczy są poprawa wydajności i innowacje w sektorze przedsiębiorstw. Ograniczenie wzrostu płac i spadek wartości złotego mogą poprawić ich konkurencyjność i poprzez tani eksport substytucyjny oraz substytucję droższego importu trochę zamortyzować negatywny wpływ kryzysu finansowego na popyt, tak krajowy jak i zagraniczny.

Indeks finansów (ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej)

Indeksy finansów od dłuższego czasu zachowują się raczej stabilnie, a w grudniu uległy nawet 5-punktowej poprawie, powracając do poziomu sprzed dwóch miesięcy. Co ciekawe, wstępne notowanie indeksu finansów na rok 2009 właściwie nie różni się od grudniowego, na poziomie 54 pkt. Mimo dużego zamieszania na rynku międzybankowym z powodu kryzysu zaufania sektor przedsiębiorstw wydaje się dosyć odporny, bo zakumulował na kontach bankowych środki pieniężne, które stanowią teraz dogodną poduszkę płynnościową dla amortyzacji trudności z dostępem do finansowania zewnętrznego. Jednocześnie mimo zaostrzania przez banki kryteriów finansowania tempo wzrostu kredytu dla przedsiębiorstw wcale nie uległo spowolnieniu, przynajmniej do końca listopada. Zahamowaniu uległ natomiast przyrost ich depozytów. Maleją stopy procentowe, co stwarza szanse na ograniczenie wzrostu ceny pozyskania kapitału mimo rosnących premii za ryzyko.

Indeks makroekonomiczny (obejmuje inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia, oraz stopień konkurencyjności gospodarki)

Indeksy makroekonomiczne w grudniu uległy nawet lekkiej poprawie; indeks kwartalny wzrósł o cztery a indeks roczny o dziewięć punktów, co w zasadzie stanowi powrót do notowań sprzed kilku miesięcy, ok. 70 punktów. Wstępne wyniki indeksu makroekonomicznego na 2009 rok pokazują jednak znaczący spadek do 56 pkt. Na razie fundamenty równowagi makroekonomicznej gospodarki uległy nawet wzmocnieniu dzięki malejącej inflacji, pełnej kontroli nad deficytem budżetowym, i jeszcze nie tak groźnym deficytem obrotów bieżących z zagranicą, którego ograniczeniu sprzyja obecnie deprecjacja złotego. Osłabienie koniunktury rok może je jednak znacznie pogorszyć, zwłaszcza przez wzrost deficytu budżetowego i bezrobocia.

Indeks polityczny (ocenia wpływ czynników politycznych)

Indeksy oceny sytuacji politycznej, malejące od kilku miesięcy, po niewielkiej poprawie w poprzednim miesiącu, obecnie wykazują ponownie tendencję malejącą, szczególnie w horyzoncie rocznym.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: