Przyjęcie euro a obawy Polaków
2009-01-07 11:53
Przeczytaj także: Wprowadzenie waluty euro: 52% Polaków za
Natomiast 47,5 proc. respondentów spodziewa się wzrostu inwestycji zagranicznych w Polsce po wejściu do strefy euro. Bowiem kraje, które przyjęły wspólną walutę, zwiększyły obroty handlowe nawet o kilkadziesiąt procent.
Z badania wynika, że Polacy nie mają jednoznacznego zdania w kwestii referendum dotyczącego przyjęcia euro. 46,9 proc. ankietowanych uważa, że przyjęcie euro w Polsce powinno być poprzedzone referendum. Natomiast 47,2 proc. nie widzi potrzeby przeprowadzania referendum w tej sprawie.
Rząd zdecydował o rozpoczęciu przygotowań do przyjęcia przez Polskę euro w 2012 r. Tymczasem według większości ankietowanych przez portal Inwestycje.pl, polska gospodarka nie jest wystarczająco przygotowana by przyjąć euro 1 stycznia 2012 r. (49,1 proc.). Tylko 33,7 proc. ankietowanych uważa, że termin ten jest realny do zrealizowania. Natomiast 17,2 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej sprawie.
Według 43,1 proc. ankietowanych, wspólna waluta przyspieszy wzrost gospodarczy w Polsce. Natomiast 50,7 proc. respondentów obawia się, że wprowadzenie euro ograniczy niezależność polskiej polityki pieniężnej.
Polska zobowiązała się do przyjęcia euro, przystępując w 2004 r. do Unii Europejskiej. Pod koniec października 2008 r. Rada Ministrów zaakceptowała „Mapę drogową przyjęcia euro przez Polskę”. Zgodnie z założeniami rządu Narodowy Plan Przyjęcia Euro zostanie opracowany w pierwszym kwartale 2009 roku. Rząd Donalda Tuska planuje zastąpienie złotego przez euro w 2012 r. - podsumowuje portal Inwestycje.pl.
Informacje o badaniu
Ankietę "Wypowiedz się o euro" redakcja Inwestycje.pl przeprowadziła w grudniu 2008 r. na grupie 750 swoich użytkowników.
Przeczytaj także:
Euro w Polsce: dyskusje wśród Polaków nie cichną, są za czy przeciw?
1 2
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
wprowadzenie euro, wejście do strefy euro, wspólna waluta, przystąpienie do strefy euro, przyjęcie euro, Polacy, obawy Polaków