Polska energetyka - koniec ery węgla?
2009-01-09 13:49
Przeczytaj także: UOKiK: Apator przejmie Powogaz
Problem CCS dotyczy także już istniejących elektrowni.
- Działające obecnie elektrownie będą musiały spełniać wymóg uzyskiwania nowego pozwolenia na działanie w przypadku dużej modernizacji. Jednocześnie w raporcie Daviesa (zawiera poprawki przyjęte przez eurodeputowanych w październiku - dop. red.) przewiduje się, że do końca roku 2014 Komisja Europejska będzie miała przeprowadzić analizę, czy wymaganie regulujące standard emisyjny powinno być zmienione - mówi Ewa Gąsiorowska, główny specjalista ds. regulacji w Vattenfall Heat Poland.
Jak podkreśla Gąsiorowska, wydaje się, że technologia CCS będzie na tyle rozwinięta, iż będzie miała wymiar komercyjny dopiero po roku 2020 i łatwiej wówczas dostosuje się do niej istniejące zakłady. Jej zdaniem, rok 2015 jest datą zbyt wczesną.
Nie wszyscy energetycy obawiają się jednak wyzwań związanych z instalacjami CCS. Zazwyczaj mówi się o zatłaczaniu wychwyconego CO2 pod ziemię, co rodzi problemy związane z jego transportem z elektrowni do złóż oraz znalezieniem odpowiednich złóż.
- Nauka powinna prowadzić badania nad tym, jak wykorzystać wychwycony CO2, tak jak wcześniej pracowała nad wykorzystaniem siarki. Być może zagospodarowanie CO2 nie będzie takie straszne, jak nam się dzisiaj wydaje - pociesza Jan Kurp, prezes Południowego Koncernu Energetycznego.
W Elektrowni Jaworzno III, wchodzącej w skład PKE, w okresie pierwszych 10 miesięcy br. wyprodukowano 166,4 tys. ton gipsu, którego odbiorcą jest Knauf.
Byle do wiosny?
Głosowanie plenarne nad zapisami dyrektywy CCS w Parlamencie Europejskim planowane jest na grudzień br.
Także w grudniu br. zaplanowano kolejne spotkanie Rady Europejskiej, podczas którego omawiany będzie Pakiet klimatycznoenergetyczny.
Francja dąży do tego, aby podczas grudniowego szczytu dokument został ostatecznie przyjęty. Takiej opcji nie wykluczał m.in. Sławomir Nowak, szef gabinetu politycznego premiera. Możliwe jest jednak, że Pakiet w grudniu br. nie zostanie przyjęty, ponieważ Polska i inne kraje Unii Europejskiej, w gospodarkach których węgiel odgrywa dużą rolę, nie zgodzą się na jego zapisy.
- Czy musimy przyjąć Pakiet klimatyczno- energetyczny do końca roku? W mojej ocenie - nie. Nic się nie stanie, jeśli w tym roku pakiet nie zostanie przyjęty.
Nie zostanie przyjęty program, który będzie programem niszczenia polskiej gospodarki.
Musi być program uwzględniający nasze realia - podkreśla Bernard Błaszczyk, wiceminister środowiska.
Przeczytaj także:
Rynek energii dotknął kryzys
![Rynek energii dotknął kryzys [© christian42 - Fotolia.com] Rynek energii dotknął kryzys](https://s3.egospodarka.pl/grafika/rynek-energii/Rynek-energii-dotknal-kryzys-zaGbha.jpg)
oprac. : Dariusz Ciepiela / Nowy Przemysł
Więcej na ten temat:
przemysł energetyczny, rynek energetyczny, energia elektryczna, technologia CCS, polska energetyka