Europejskie zwyczaje dotyczące płatności
2009-01-12 12:37
Na ile są Państwo zadowoleni z opracowywania zagadnień, dotyczących zarządzania kredytami i należnoś © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Krótsze opóźnienia w płatnościach w 2024 roku
Ze studium EOS "Europejskie zwyczaje płatnicze" wynika, że dynamiczne są wszystkie badane kraje: Polska, Grecja, Rosja i Rumunia odnotowują stopy wzrostu, wynoszące 4-7%. Istotnymi przyczynami tego rozwoju są inwestycje o znacznej wysokości oraz konsumpcja indywidualna. Jednak gospodarki narodowe ankietowanych krajów różnią się między sobą w sferze historycznej, kulturowej, a także gospodarczej. Również różnice w zakresie zachowań płatniczych tych krajów są po części dość znaczne.Grecja
Z badania wynika, że udział dotychczas nieuregulowanych należności, mierzony wedle całkowitych obrotów przedsiębiorstw greckich, jest przeciętnie bardzo wysoki - około 25% wszystkich należności nie zostało uregulowanych. Jest to znacznie więcej niż w Rumunii (15%), Rosji (12%) i Polsce (10%). Ponadto ponad jedna czwarta ankietowanych przedsiębiorstw greckich podaje, że przypadające na jednego dłużnika nieuregulowane należności należą do kategorii przewyższającej kwotę 10 000 euro - tej płynności może braknąć dla realizacji inwestycji.
Ze studium wynika, że w dziedzinie przyznawania terminów płatności greckie przedsiębiorstwa są porównywalnie najbardziej wspaniałomyślne. Podczas gdy w Polsce, Rumunii i Rosji większość przedsiębiorstw wyznacza terminy płatności wynoszące do 30 dni, Grecja stanowi prawdziwy wyjątek. 35% przedsiębiorstw udziela terminów płatności wynoszących 91 dni i więcej. Mimo krótszych terminów płatności, udział regulowanych terminowo płatności jest w takich krajach jak Rumunia (67%) i Rosja (84%) zbliżony lub nawet wyższy niż w Grecji, gdzie wynosi on 68%.
Jedna piąta ankietowanych przedsiębiorstw greckich odczuła przynajmniej raz zagrożenie swej płynności finansowej, spowodowane utratą należności - jest to znacznie więcej niż w Polsce (13%), w Rosji (9%) i w Rumunii (16%). 43% greckich przedsiębiorstw stwierdza przy tym, że w ciągu ostatnich dwóch lat dyscyplina płatnicza uległa pogorszeniu. 35% oczekuje, że zachowania płatnicze ulegną w przyszłości dalszemu pogorszeniu.
fot. mat. prasowe
Na ile są Państwo zadowoleni z opracowywania zagadnień, dotyczących zarządzania kredytami i należnoś
Większość ankietowanych (51%) zakłada, że w następnych 2 latach w ich przedsiębiorstwach nastąpi wzrost znaczenia zarządzania ryzykiem i należnościami. Obecnie przeciętnie 39% zakładów w Grecji zatrudnia w strukturach wewnętrznych fachowców z zakresu zarządzania kredytami.
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl