Europejskie zwyczaje dotyczące płatności
2009-01-12 12:37
Przeczytaj także: Termin płatności polskich firm w 2023 roku to 48,7 dni
EOS podaje, że rosyjskie przedsiębiorstwa płacą - w porównaniu z polskimi, rumuńskimi i greckimi - najbardziej terminowo. Przeciętnie 84% należności przedsiębiorstw rosyjskich w skali roku obrotowego regulowane jest terminowo - są to wyraźnie lepsze wyniki, niż u europejskich sąsiadów z Polski (9%), Grecji (68%) i Rumunii (67%). Co drugie rosyjskie przedsiębiorstwo podaje przy tym brak jakichkolwiek należności utraconych. Ten pozytywny obraz ulega jednak pewnej relatywizacji wraz z uwzględnieniem przeciętnych terminów płatności, wynoszących 78 dni. Wartość ta uzależniona jest w szczególności od sektora usług, którego klienci mają na pokrycie należności aż 161 dni; w Rumunii jest to 36 dni, w Polsce 32 dni, w Grecji aż 105 dni. W przemyśle i handlu termin ten wynosi zaledwie 36 dni. Jeżeli stosowna kwota nie została zapisana na dobro rachunku w uzgodnionym terminie, to rosyjskie przedsiębiorstwa muszą czekać na wpływ opóźnionych płatności przeciętnie 86 dni.
Wyniki ankiety pokazują, iż ponad połowa wszystkich rosyjskich przedsiębiorstw (58%), zatrudnia wewnętrznych menadżerów kredytowych. W zestawieniu branż na wyróżnienie zasługuje w szczególności sektor usług: przeciętny udział przedsiębiorstw, dysponujących własnym działem zarządzania kredytami, wynosi - w podziale na branże - 76% wśród usługodawców, w przemyśle jest to 48% a w handlu 50%. Przy tym rosyjskie zakłady zatrudniają w działach zarządzania kredytami przeciętnie 6,2 pracowników, a więc największą liczbę w porównaniu z przedsiębiorstwami polskimi i rumuńskimi (po 3,6) oraz greckimi (3,8). Wielkość tych działów jest w badanych branżach bardzo zróżnicowana. W dziedzinie usług liczba ta jest najwyższa i wnosi przeciętnie 9,5 zatrudnionych. Tak wysoka liczba zatrudnionych stanowi być może wyjaśnienie faktu, że wyraźna większość, a mianowicie 80% przedsiębiorstw rosyjskich nie współpracuje z usługodawcami zewnętrznymi. Zaledwie 17% firm korzysta do chwili obecnej z możliwości oferowanych przez outsourcing.
Informacje o badaniu
Działający na zlecenie EOS niezależny instytut badania rynku Ipsos, przeprowadził wśród kadry kierowniczej z zakresu finansowego ankietę, dotyczącą zwyczajów płatniczych, panujących w Grecji, Polsce, Rumunii i Rosji. Przedsiębiorstwa z czterech krajów rekrutowano dowolnie, w oparciu o zewnętrzne banki danych adresowych. W Polsce, Rosji i Grecji ankietowano 200 przedsiębiorstw, w Rumunii 45 zakładów. W telefonicznym badaniu uczestniczyło łącznie 645 menadżerów. Dane pozyskiwano w październiku 2007 roku.
Do pobrania:
Przeczytaj także:
Opóźnione płatności pogrążają transport - czy nowe prawo to zmieni?
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
nieterminowe płatności, opóźnienia w płatnościach, płatności, należności, płynność finansowa