Kryzys finansowy a plany naprawcze
2009-01-13 13:45
Pakiety stymulacyjne na świecie oraz zastosowane środki i harmonogramy wg krajów © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Kryzys kredytowy a zdrowie pracowników
Euler Hermes podaje, że światowy kryzys gospodarczy, którego rozwój można było zaobserwować w 2008 r., wywoła recesję w państwach OECD w 2009 r. oraz drastyczne spowolnienie tempa wzrostu gospodarek wschodzących. W roku 2009 światowe PKB wzrośnie o jedynie 1%, podczas gdy w Stanach Zjednoczonych spadnie o 0,6%, a w strefie euro – o 0,5%. Nie należy się spodziewać stabilizacji przed końcem 2009 roku.Jednakże, jak zauważają eksperci, nie wszystkie kraje w tym samym stopniu odczują skutki kryzysu. Zapowiedziane dotychczas pakiety mające stymulować gospodarkę stanowią 3,5% globalnego PKB, lecz zastosowane środki różnią się znacznie w zależności od kraju.
Panujący obecnie na świecie kryzys gospodarczy jest silniejszy i rozleglejszy pod względem geograficznym niż jakiekolwiek wcześniejsze załamanie koniunktury
W opinii Euler Hermes światowa gospodarka wzrośnie w przyszłym roku co najwyżej o 1%. Kryzys lat 2008-2009 jest pierwszym załamaniem, które dotknęło jednocześnie gospodarki Stanów Zjednoczonych i państw europejskich. Co więcej, bieżący kryzys odbił się na wszystkich elementach składowych popytu w krajach OECD: konsumpcji, inwestycjach biznesowych i inwestycjach w nieruchomości mieszkalne. W 2009 r. gospodarki USA i krajów europejskich skurczą się o 0,6%, podczas gdy gospodarka Wielkiej Brytanii zwolni nawet o 1,1%. Dodatkowo kryzys znacznie zahamuje tempo wzrostu głównych gospodarek wschodzących, szczególnie w Europie Środkowo-Wschodniej. Tempo wzrostu w tych krajach zmniejszy się dwu- lub trzykrotnie ze względu na zmniejszenie popytu w krajach OECD i spowodowany tym znaczny spadek światowego handlu.
„Zawirowaniom gospodarczym i finansowym towarzyszy znaczny wzrost ryzyka: w 2009 r. liczba bankructw spółek wzrośnie o 25%, a w roku 2010 o następne 25%” – podkreśla Karine Berger, główny ekonomista Euler Hermes.
fot. mat. prasowe
Pakiety stymulacyjne na świecie oraz zastosowane środki i harmonogramy wg krajów
Euler Hermes zwraca uwagę, iż na każdym państwie OECD kryzys gospodarczy odbił się inaczej, ponieważ w każdym z nich wzrost w ostatnich latach stymulowały inne czynniki.
„Konsumpcja i budownictwo były motorami wzrostu w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Francji, podczas gdy inwestycje i eksport były głównymi czynnikami napędzającymi wzrost w Niemczech i Japonii” – zaznacza Karine Berger.
Według ekspertów odpowiedź w postaci pakietów stymulacyjnych jest wyjątkowa, zarówno pod względem budżetowym (całość środków stanowi 3,5% globalnego PKB), jak i monetarnym. Ponadto każdy pakiet jest inny, gdyż dostosowany jest do specyficznych cech poszczególnych państw.
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl