Produkcja węgla: JSW tnie koszty
2009-01-15 13:58
Liczne działania oszczędnościowe w 2009 roku mają przynieść JSW obniżkę kosztów produkcji węgla o blisko pół miliarda złotych - dowiedział się portal wnp.pl. Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej podjął decyzję o realizacji programu oszczędnościowego i poprawy efektywności, który ma przynieść wymierne efekty w skali całej spółki.
Przeczytaj także: Enea przejmie KWB Adamów i Konin
Celem programu kryzysowego jest obniżenie kosztów produkcji w roku 2009 tak, aby utrzymać miejsca pracy oraz utrzymać długoterminową konkurencyjność polskiego węgla koksowego.W JSW przewidują, że wdrożenie planu oszczędnościowego przyniesie spółce obniżkę kosztów produkcji węgla w roku 2009 o blisko pół miliarda złotych w stosunku do pierwotnie planowanych. Dojdzie też do zmniejszenia stanu zatrudnienia w stosunku do 2008 roku o około 1300 osób.
- Przez zapaść na rynku koksu i stali zmuszeni byliśmy w Jastrzębskiej Spółce Węglowej przygotować kryzysową wersję planu techniczno-ekonomicznego na 2009 rok - mówi dla portalu wnp.pl Jarosław Zagórowski, prezes zarządu JSW SA. - Rozpoczęliśmy od zmiany świadomości zarządu oraz szefów kopalń i wskazaliśmy na to, że obecny kryzys stanowi poważne zagrożenie dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej. To całkiem nowa sytuacja dla JSW, która przez ostatnie lata korzystała z koniunktury, realizowała inwestycje.
Należy tu nadmienić, że ograniczenia kosztowe nie dotyczą planowanych strategicznych inwestycji zmierzających do przygotowania nowych pól wydobywczych (Bzie-Dębina i Pawłowice) oraz budowy nowych poziomów wydobywczych kopalń.
Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej zdecydował, że w celu zapewnienia płynności finansowej spółki konieczne jest dążenie do wydatkowania środków pieniężnych w wysokości zabezpieczającej funkcjonowanie i rozwój.
Przyjęto zatem katalog działań zmierzających do ograniczenia kosztów w 2009 roku. Poniżej szczegółowe działania zmierzające do obniżki kosztów.
Jeżeli chodzi o analizę stanu i struktury zatrudnienia, to spółka kłaść będzie nacisk na maksymalne wykorzystanie możliwości rozwiązania umów z pracownikami posiadającymi uprawnienia emerytalne. Uzupełnienia załogi wynikające z odejść na emerytury będą tylko w niezbędnym zakresie. Chodzi o zapewnienie bezpiecznego prowadzenia ruchu, a zatem zachodzić będzie konieczność uzupełnienia pracowników o specjalistycznych kwalifikacjach.
Skutkiem powyższych założeń będzie zmniejszenie stanu zatrudnienia w stosunku do 2008 roku o około 1300 osób.
Zakładana jest poprawa wydajności pracy (liczona łącznie z zatrudnianiem pracowników firm obcych) połączona z lepszym wykorzystaniem posiadanych środków technicznych.
Zarząd JSW przewiduje ponadto zmniejszenie zakresu drążenia wyrobisk korytarzowych oraz robót zbrojeniowo-likwidacyjnych wykonywanych przez firmy obce na rzecz wykonawstwa własnego.
Nastąpi również ograniczenie do niezbędnego minimum pracy w soboty i niedziele i rekompensowanie pracy podjętej w tych dniach w formie udzielenia dnia wolnego od pracy. Co szczególnie istotne - wynagrodzenie za przepracowaną dniówkę przyjmuje się na poziomie roku 2008.
Przeczytaj także:
Górnicza spółka na solidnym minusie. 660 mln zł strat JSW
oprac. : Jerzy Dudała / Nowy Przemysł
Więcej na ten temat:
produkcja węgla, JSW, Jastrzębska Spółka Węglowa, dostawy węgla, przemysł wydobywczy, przemysł energetyczny