eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPolski rynek pracy III-XII 2008

Polski rynek pracy III-XII 2008

2009-01-16 13:53

Polski rynek pracy III-XII 2008

Średnia liczba odsłon ofert pracy wg województw © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (8)

W 2008 roku mówiło się, że polski rynek pracy stał się rynkiem pracownika, a nie pracodawcy. To pracownik decydował, czy podejmował oferowaną mu pracę i wybierał najkorzystniejszą ofertę. I był dość wybredny, co potwierdzają badania przeprowadzone przez serwis Szybkopraca.pl.

Przeczytaj także: Rynek pracy 2012 - podsumowanie

Chętnie oglądają…

fot. mat. prasowe

Średnia liczba odsłon ofert pracy wg województw

Średnia liczba odsłon ofert pracy wg województw

O wspomnianej wyżej „wybredności” poszukujących pracy Polaków, jak wynika z badania, świadczą statystyki oglądalności ofert i wskaźnik reakcji na nie, czyli liczba wysłanych aplikacji. Średnia oglądalność wszystkich ofert wyniosła powyżej 400 odsłon. Najbardziej aktywnymi poszukującymi byli mieszkańcy województw: lubelskiego (692 odsłony), łódzkiego (598) oraz podkarpackiego (581). Na dole zestawienia znajdują się internauci z: Wielkopolski (422), Dolnego Śląska (399) i Mazowsza (372).

…rzadziej wysyłają

fot. mat. prasowe

Średnia liczba CV przesłanych na jedną ofertę wg województw

Średnia liczba CV przesłanych na jedną ofertę wg województw

Badania serwisu Szybkopraca.pl pokazują jednak, że duża liczba odsłon nie oznacza aktywnego zabiegania o zdobycie pracy. Wprawdzie na najbardziej zachęcające ogłoszenie pracodawca – firma z Dąbrowy Górniczej – otrzymała 350 aplikacji, jednak średnie wartości były znacznie niższe. Mieszkańcy województwa lubelskiego nie tylko najbardziej zaangażowali się w oglądanie, ale i wysyłanie CV – średnio 9,5 na jedną ofertę. Nieco mniej aktywni byli mieszkańcy: kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, lubuskiego i śląskiego – około 8,5 dokumentów na ogłoszenie.

Dane zebrane przez ekspertów pokazują wyraźnie pewną prawidłowość – na czele znajdują się mieszkańcy województw borykających się ze stosunkowo dużym bezrobociem (lubelskie, lubuskie, kujawsko-pomorskie), a zarazem dysponujący niewielką liczbą dostępnych ofert pracy. Zamykają je te regiony, gdzie bezrobocie jest niewielkie, a liczba ofert pracy – duża: wielkopolskie, mazowieckie, dolnośląskie.

Zdaniem serwisu Szybkopraca.pl prawidłowość wyżej sformułowana ma jeden słaby punkt – województwo śląskie. Mieszkańcy tego regionu szczycą się dużą oglądalnością ofert pracy (547, znacznie powyżej średniej), wysokim wskaźnikiem wysyłania CV (8,2 aplikacji na ofertę), a zarazem ich województwo jest na drugim miejscu w Polsce pod względem liczby dostępnych ofert pracy. Czy to oznacza, że Ślązacy byli szczególnie zdeterminowani do zdobycia/zmiany pracy? Czy może oferty śląskich pracodawców były szczególnie atrakcyjne? Według ekspertów tezy te potwierdzić lub obalić będę mogły dopiero kolejne analizy.

 

1 2 ... 4

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: