eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPolski rynek pracy III-XII 2008

Polski rynek pracy III-XII 2008

2009-01-16 13:53

Przeczytaj także: Rynek pracy 2012 - podsumowanie

fot. mat. prasowe

Odsetek ofert wg poszukiwanych zawodów

Odsetek ofert wg poszukiwanych zawodów

I tak na pierwszym miejscu najczęściej poszukiwanych pracowników są ci wykonujący prace fachowe i fizyczne (31% ofert). W „drugiej lidze” są osoby związane z marketingiem i sprzedażą (18%) oraz naukami ścisłymi i technologiami (15%).

Serwis Szybkopraca.pl zwraca uwagę, że wskaźniki dla osób zajmujących się zawodowo finansami i handlem (10%) są identyczne z tymi, jakie „finanse” oraz „handel” otrzymały w kategorii najpopularniejszych branż. Jednak nie można na tej podstawie wysnuwać wniosku, że to są dane dotyczące tych samych ofert – przecież finansistów potrzebują też firmy produkcyjne, a w sklepach przydatni są również magazynierzy czy informatycy, nie tylko handlowcy.

Tabelę zamykają osoby związane z edukacją – nauczyciele, wykładowcy, lektorzy języków obcych, a także trenerzy (wewnętrzni i pracujący dla firm szkoleniowych) oraz pracownicy administracji: sekretarki, recepcjoniści, dyrektorzy administracyjni, itd.

Specjaliści najbardziej potrzebni

fot. mat. prasowe

Odsetek ofert pracy wg pozycji w firmie

Odsetek ofert pracy wg pozycji w firmie

Wyniki badania pokazują, że najwięcej ofert pracy (47%) skierowanych było do wykwalifikowanych pracowników – specjalistów z wyższym wykształceniem, ale i do fachowców z wykształceniem niższym, ale posiadających unikalne kompetencje, niezbędne w nowoczesnej gospodarce. Na drugim miejscu znaleźli się pracownicy szeregowi (39%).

Znacznie mniejsze zapotrzebowanie zgłaszali pracodawcy na menadżerów. Według serwis Szybkopraca.pl nie może to dziwić, w końcu osób zarządzających zwykle jest mniej niż zarządzanych. Kierownicy niższego i średniego szczebla mogli wybierać spośród 6% ofert, dyrektorzy oddziałów z 1%, a pozostali przedstawiciele kadry zarządzającej, menadżerowie odpowiedzialni za kompleksowe zarządzanie lub konkretny pion (techniczny, finansów, marketingu, sprzedaży czy IT) mogli przejrzeć co pięćdziesiąte ogłoszenie.

Z analiz wynika, że o tym, iż rynek pracy jest rynkiem pracownika, a nie pracodawcy, w większym stopniu przekonani są menadżerowie niż specjaliści czy pracownicy szeregowi. Świadczyć mogą o tym wyniki analizy liczby wysyłanych przez nich CV w odpowiedzi na oferty zamieszczane w serwisie Szybkopraca.pl.
Przeciętnie, najwięcej wysyłają pracownicy szeregowi – 6,5 aplikacji na jedno stanowisko. Najmniej – kierownicy niższego, średniego, ale i najwyższego szczebla – tylko 3,3.

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: