Polski rynek pracy III-XII 2008
2009-01-16 13:53
Przeczytaj także: Rynek pracy 2012 - podsumowanie
Mało elastyczny rynek pracySerwis Szybkopraca.pl zauważa, że wiele się mówi i pisze o elastycznych formach zatrudnienia, o ich zaletach dla gospodarki i dla pojedynczego człowieka. Jednak patrząc na oferty składane przez polskich pracodawców widać, że etat jest dobrem bardzo cenionym i pożądanym. Być może to efekt traumy po wieloletnim wysokim bezrobociu?
fot. mat. prasowe
Odsetek ofert wg wymiaru/formy pracy
Odsetek ofert wg wymiaru/formy pracy
83% ofert określało, że nowo przyjęty pracownik będzie pracował codziennie przez osiem godzin na podstawie umowy o pracę. Pracę na etacie, ale w mniejszym wymiarze godzinowym, proponowało tylko 3% pracodawców. Co dziewiąty pracownik mógł spodziewać się zleceń, a nie stałej pracy, co pięćdziesiąty – pracy tylko w sezonie. Tylko 1% ofert dotyczył praktyki studenckiej lub stażu.
Badania przeprowadzone przez serwis Szybkopraca.pl pokazały, że rozwijające się w ostatnich latach agencje pośrednictwa pracy zdążyły już zdominować rynek ogłoszeń. Pracodawcy chętniej zlecają poszukiwanie pracowników firmom zewnętrznym (55%) niż prowadzą rekrutację samodzielnie (45%).
fot. mat. prasowe
Odsetek ofert pracy za granicą wg państw
Odsetek ofert pracy za granicą wg państw
86% ofert pracy zamieszczonych w serwisie Szybkopraca.pl między marcem a grudniem 2008 r. dotyczyła pracy w Polsce. 14% - za granicą. Krajem, do którego najłatwiej mogli wyjechać Polacy szukający pracy, była Wielka Brytania – biorąc pod uwagę tylko oferty zagraniczne, brytyjskie oferty stanowiły 36% całej puli. Dalej nie była wcale Irlandia, lecz Holandia (19%) oraz Norwegia (11%). Kolejne miejsca zajęły Niemcy (10%) i Francja (7%), a z Irlandii pochodziła zaledwie co trzydziesta oferta! Czy to objaw pojawiającego się kryzysu na tej wyspie? W końcu o powrocie Polaków z Dublina i okolic słyszy się już od pewnego czasu…
Informacje o badaniu
Eksperci Szybkopraca.pl przeanalizowali ok. 25 tysięcy ogłoszeń, jakie pracodawcy zamieścili w serwisie w okresie marzec-grudzień 2008 r. Wzięli pod uwagę lokalizację miejsc pracy, branże szukające pracowników, najczęściej poszukiwane zawody, poziom oferowanych stanowisk i formę prawną proponowanej pracy. Część badania dotyczyła też zainteresowania internautów ofertami i ich aktywności w poszukiwaniu pracy.
![BARP 2012: sytuacja na rynku pracy [© Web Buttons Inc - Fotolia.com] BARP 2012: sytuacja na rynku pracy](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rynek-pracy/BARP-2012-sytuacja-na-rynku-pracy-107552-150x100crop.jpg)
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl