eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyZagrożenia w sieci w 2009 r. wg TrendLabs

Zagrożenia w sieci w 2009 r. wg TrendLabs

2009-01-26 12:19

Przeczytaj także: Oszustwa internetowe - tendencje w 2009

  • Rosnące zagrożenia w świecie wirtualnym. TrendLabs zwraca uwagę, że wiele zagrożeń znanych dotąd ze świata rzeczywistego pojawia się również w świecie wirtualnym. Cybernetyczni przestępcy szukają publiczności dla swoich wyczynów, dlatego ich ofiarą padają często użytkownicy światów wirtualnych i gracze internetowi. Zagrożenia obecne w światach wirtualnych obejmują całą skalę różnorodnych zachowań użytkowników, czasem nieszkodliwych, jak udostępnianie haseł partnerom, czasem wyrafinowanych, jak oszustwa związane z własnością nieruchomości, a czasem tak groźnych jak polowania gangów na nowych użytkowników. W 2009 roku wirtualne zagrożenia mogą stać się jeszcze większym problemem niż dotychczas.
  • Zagrożenia w systemie DNS. Cybernetyczni przestępcy będą wykorzystywać do swoich celów znane luki w rejestrach systemu nazw domen (domain name system — DNS). Według specjalistów używane są już zatrute pamięci podręczne DNS, które pozwalają tworzyć ukryte kanały komunikacyjne, obchodzić zabezpieczenia i dostarczać szkodliwe treści. Mimo że dostawcy zabezpieczeń ściśle współpracują z organizacjami zarządzającymi rejestrami DNS, konieczne jest zaangażowanie w ten problem Internetowej Korporacji ds. Nadawania Nazw i Numerów (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers — ICANN).
  • Rozkwit nielegalnych interesów. Cybernetyczne przestępstwa to już cały przemysł i niestety, wg TrendLabs, w roku 2009 będzie się on dalej rozwijać. Szkodliwe oprogramowanie do kradzieży informacji, ukierunkowane na dane logowania oraz informacje z systemów bankowych i dotyczące kart kredytowych będzie nadal bardzo popularne, ponieważ daje możliwości uzyskiwania korzyści finansowych, co jest główną motywacją większości przestępstw cybernetycznych.
  • Rozwój inteligentnego szkodliwego oprogramowania. Zdaniem specjalistów rozwój szkodliwych technologii jest nieunikniony, ponieważ twórcy złośliwych kodów wciąż opracowują i wprowadzają w obieg oprogramowanie, które ma być niewykrywalne i dzięki temu niemożliwe do usunięcia. Należy oczekiwać pojawiania się kolejnych rodzin szkodliwego oprogramowania w ograniczonej liczbie wariantów, przez co stojące przed producentami rozwiązań antywirusowych zadanie tworzenia modeli heurystycznych, umożliwiających ich wykrywanie będzie coraz trudniejsze. Poważny problem stanowi rozmiar i częstotliwość aktualizacji plików z wzorcami — będzie to nawet większe źródło trudności niż samo szkodliwe oprogramowanie.
  • Odsiecz na horyzoncie. Nie wszystkie nowiny, zdaniem TrendLabs, nastrajają pesymistycznie. Działania społecznościowe zaczynają coraz częściej skutkować unieszkodliwieniem nośników zagrożenia. Wspólne wysiłki są coraz precyzyjniej planowane, koordynowane i ukierunkowywane — panuje poczucie, że wcześniejsza bezradność została przezwyciężona i nadszedł czas na aktywne przeciwstawienie się zagrożeniom. W miarę jak narasta zniecierpliwienie tupetem cybernetycznych przestępców i ich atakami, działania społeczności będą coraz częściej prowadzić do demaskowania czarnych charakterów, tak jak w przypadku firm Atrivo/Intercage i McColo w roku 2008.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: