eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyMieszkania w stolicy: nabywcy w 2008

Mieszkania w stolicy: nabywcy w 2008

2009-01-21 13:25

Firma Home Invest poinformowała, iż w 2008 r. mieszkania w stolicy kupowały głównie osoby w wieku 26-35 lat pochodzące spoza Warszawy. Zdecydowana większość nabywców legitymowała się wyższym wykształceniem i była tzw. singlami, a podstawowym kryterium wyboru była dla nich lokalizacja.

Przeczytaj także: Zakup mieszkania: co jest modne w stolicy?

Zdaniem Home Invest po zażegnaniu kryzysu zaufania w sektorze bankowym i obniżeniu stóp procentowych sytuacja na rynku finansowym stabilizuje się. Kondycja ekonomiczna potencjalnych nabywców mieszkań w stolicy jest wciąż bardzo dobra. Bezrobocie w Warszawie spadło w sierpniu 2008 do poziomu 2,1 proc. a średnie wynagrodzenie wyniosło 4 179 zł i było o 32 proc. wyższe niż średnia krajowa oraz o 12,5 proc. wyższe niż w analogicznym okresie 2007 roku.

Kto kupuje mieszkania?

Home Invest podaje, że z badań firmy doradczej Reas wynika, iż niemal 60 proc. osób deklarujących chęć nabycia mieszkania w Warszawie stanowią ludzie młodzi w wieku 26-35 lat, mieszkający w Warszawie od 6 lat lub dłużej. Prawie co czwarty potencjalny nabywca ma 18-25 lat i mieszka w stolicy krócej niż 5 lat. Aż 75 proc. zainteresowanych zakupem mieszkań posiada wyższe wykształcenie. Większość kupujących to single. Jeśli są osobami młodymi poszukują małego mieszkania, a osoby starsze szukają komfortowego lokalu o dużej powierzchni. Jedynie co piąty nabywca ma dzieci.

Jakie mieszkania są poszukiwane?

Firma Home Invest poinformowała, że niezmiennym powodzeniem wśród kupujących cieszy się Mokotów. Raport - Polski Rynek Mieszkaniowy 2008 firmy Emmerson wskazuje, że potencjalni nabywcy najchętniej kupiliby mieszkania znajdujące się na terenie Mokotowa 30,9 proc., Śródmieścia 27,9 proc., Ursynowa 18,0 proc., Żoliborza 18,8 proc i Woli 12,4 proc. Przy czym zainteresowanie Wolą wzrosło w II kw. 2008 roku o prawie 20 proc. w stosunku do I kw. Zwiększenie popularności dzielnicy wśród klientów potwierdza Grzegorz Barbachowski, prezes firmy Home Invest: "Nie bez powodu Wola jest czwartą, po Wilanowie, Białołęce i Bemowie dzielnicą, w której buduje się najwięcej mieszkań przypadających na 1.000 mieszkańców. Jej głównym atutem jest lokalizacja - bliskość centrum miasta, szybki dojazd zarówno samochodem jak i komunikacją miejską. Z wyliczeń analityków z firmy Emmerson wynika też, że po Białołęce to właśnie Wola, Bemowo i Mokotów może się pochwalić najkrótszym (17 lat) przewidywanym okresem zwrotu zainwestowanego kapitału w zakup mieszkania."

Według ekspertów największą popularnością wśród klientów cieszą się mieszkania o powierzchni 40-59 mkw, najczęściej dwupokojowe.

Kryteria wyboru

Home Invest podaje, że najważniejszym czynnikiem decydującym o zakupie mieszkania jest dla nabywców lokalizacja. Na drugim miejscu znalazł się standard budynku, a na kolejnym - rozkład mieszkania. Wyniki badania przeprowadzonego we wrześniu 2008 r. przez CB Richard Ellis i Murator EXPO pokazują, że cena jest dopiero czwartym aspektem branym pod uwagę przez kupujących. Mniej istotna okazała się też bezpośrednia okolica budynku.

Według ekspertów dla zdecydowanej większości nabywców podstawowe znaczenie przy wyborze mieszkania ma dostępność komunikacyjna. Dla 37 proc. badanych pierwszoplanowym kryterium wyboru lokalizacji jest dostępność środków komunikacji miejskiej, a dla 17 proc. łatwy dojazd samochodem. Istotne znaczenie dla 14 proc. ankietowanych ma bliskość centrum miasta, a dla 9 proc. – bliskość zielonych terenów rekreacyjnych.

Home Invest zauważa, że tak było dotychczas. Czy w 2009 roku ze względu na obecne realia przyznawania kredytów hipotecznych kryteria te ulegną przewartościowaniu? Według ekspertów na pewno wiele osób będzie chciało skorzystać z kredytu z państwową dopłatą, a tym samym najbardziej interesujące dla nabywców w Warszawie będą mieszkania w cenie do 7142 zł za mkw.

Praca w branży PR 2008

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: