eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyKoniunktura przemysłowa I 2009

Koniunktura przemysłowa I 2009

2009-01-23 00:08

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym jest w styczniu oceniany negatywnie, gorzej niż w grudniu i w analogicznym miesiącu ostatnich sześciu lat. Na nastroje przedsiębiorców wpływają bardziej pesymistyczne niż przed miesiącem oceny bieżącego portfela zamówień i produkcji. Odpowiednie prognozy są negatywne, ale nieznacznie lepsze niż w grudniu. Utrzymują się niekorzystne oceny bieżące i przewidywania dotyczące sytuacji finansowej przedsiębiorstw - podał Główny Urząd Statystyczny.

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa XII 2008

Oceny ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie są w styczniu negatywne, gorsze niż w grudniu i w analogicznym miesiącu ostatnich czterech lat. Spowodowane jest to pogorszeniem ocen dotyczących bieżącego i przyszłego portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej badanych przedsiębiorstw.

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym w styczniu oceniany jest nieco mniej pesymistycznie niż w grudniu, choć gorzej niż w analogicznym miesiącu dwóch lat. Wpływają na to pozytywne oceny bieżącej sprzedaży i mniej pesymistyczne oceny sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Prognozy sprzedaży są znacznie gorsze od formułowanych przed miesiącem, utrzymują się pesymistyczne przewidywania dotyczące sytuacji finansowej przedsiębiorstw.

W styczniu w większości badanych grup przedsiębiorstw usługowych koniunktura oceniana jest gorzej niż w poprzednim miesiącu. Tylko jednostki z sekcji opieka zdrowotna i pomoc społeczna oraz pozostała działalność usługowa zgłaszają opinie nieco lepsze od prezentowanych w grudniu ubiegłego roku. Najkorzystniejsze, mimo pogorszenia, oceny koniunktury sygnalizują firmy z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa, najgorsze – jednostki z sekcji transport i gospodarka magazynowa.

1. Przetwórstwo przemysłowe

W styczniu ogólny klimat koniunktury jest oceniany negatywnie, gorzej niż w grudniu 2008 r. (minus 13 wobec minus 11). Poprawę koniunktury sygnalizuje 15% badanych przedsiębiorstw, jej pogorszenie – 28% (przed miesiącem odpowiednio 16% i 27%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Przedsiębiorcy odnotowują dalsze ograniczanie bieżącego portfela zamówień, na co wpływa spadek zagranicznego i – w nieco mniejszym stopniu – krajowego portfela zamówień. Zmniejsza się bieżąca produkcja. W najbliższych trzech miesiącach spadek portfela zamówień i produkcji może być nieco mniej znaczący niż przewidywano w grudniu. Stan zapasów wyrobów gotowych jest nadal uznawany przez przedsiębiorców za nadmierny. Mimo terminowego ściągania należności od kontrahentów, zwiększają się trudności w regulowaniu zobowiązań finansowych. Utrzymują się negatywne prognozy w tym zakresie. Planowane jest zmniejszenie zatrudnienia, zbliżone do prognozowanego w ubiegłym miesiącu. Spadek cen może być nieco wolniejszy niż przewidywały prognozy z grudnia.

W styczniu przedsiębiorcy prowadzący działalność w większości działów przetwórstwa przemysłowego zgłaszają pogorszenie ocen koniunktury. Na najniższym, negatywnym poziomie swoją koniunkturę oceniają producenci: metali (minus 40 – utrzymuje się wartość z poprzedniego miesiąca), wyrobów tekstylnych (minus 32 – spadek o 6 punktów), odzieży (minus 29 – spadek o 2 punkty), pojazdów samochodowych, przyczep i naczep, z wyłączeniem motocykli (minus 23 – wzrost o 4 punkty), wyrobów z drewna oraz korka, z wyłączeniem mebli; wyrobów ze słomy i materiałów używanych do wyplatania (minus 22 – wzrost o 2 punkty), metalowych wyrobów gotowych, z wyłączeniem maszyn i urządzeń (minus 21 – spadek o 7 punktów), wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (minus 21 – spadek o 4 punkty), skór i wyrobów ze skór wyprawionych (minus 20 – spadek o 5 punktów). Korzystne oceny ogólnego klimatu koniunktury formułują producenci: podstawowych substancji farmaceutycznych oraz leków i pozostałych wyrobów farmaceutycznych (plus 24 – spadek o 2 punkty), papieru i wyrobów z papieru (plus 3 – spadek o 7 punktów), artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych (plus 1 – spadek o 2 punkty).

Producenci artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych w styczniu oceniają swoją koniunkturę nieco mniej optymistycznie niż przed miesiącem. Wpływają na to pesymistyczne oceny bieżącego portfela zamówień i produkcji przy utrzymywaniu się niewielkiego optymizmu w odniesieniu do odpowiednich prognoz na najbliższe trzy miesiące. Stan zapasów wyrobów gotowych jest nadmierny. Zmniejszające się opóźnienia w ściąganiu należności od kontrahentów powodują, że przedsiębiorcy z nieco mniejszymi trudnościami regulują bieżące zobowiązania finansowe. Na najbliższe miesiące przewiduje się niewielkie pogorszenie sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Planowane są dalsze redukcje zatrudnienia, bardziej znaczące niż przewidywano w grudniu. Ceny artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych mogą nieco wzrosnąć.

 

1 2 ... 5

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: