eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozySubstancje API: Czechy i Polska na czele

Substancje API: Czechy i Polska na czele

2009-01-26 13:00

Według analizy przeprowadzonej przez PMR i opisanej w ostatnim raporcie "Pharmaceutical contract manufacturing and API sourcing in Central and Eastern Europe" na początku 2009 roku najatrakcyjniejszymi krajami dla produkcji kontraktowej lub produkcji API w regionie Europy Środkowo-Wschodniej są Polska i Czechy.

Przeczytaj także: Firmy farmaceutyczne - wyzwania 2018

Z raportu wynika, że jedną z największych zalet regionu w porównaniu do najbardziej konkurencyjnych Chin i Indii jest znacznie mniejszy odsetek sfałszowanych produktów lub produktów o niskiej jakości. Skala tego zjawiska może być jeszcze bardziej zminimalizowana ze względu na przygotowaną obecnie nowelizację Dyrektywy 2001/83/EC.

PMR zauważa, że czeski przemysł farmaceutyczny należy do najbardziej zaawansowanych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Na tamtejszym rynku działa relatywnie sporo firm, które specjalizują się w produkcji API lub w produkcji kontraktowej gotowych form leków. Również sektor biotechnologiczny rozwija się szybko i dostarcza platformy dla specjalizacji. Wiele czeskich firm specjalizuje się też w produkcji kontraktowej suplementów diety.

Inne zalety kraju to wg PMR:
  • duży poziom inwestycji zagranicznych
  • dobry poziom infrastruktury i edukacji
  • efektywna polityka antymonopolowa
  • dostępność najnowszych technologii
  • przyzwoity poziom instytucji naukowych
  • jeden z najniższych poziomów rozpowszechnienia korupcji w Europie Środkowo-Wschodniej.
Z analiz wynika, że firmy farmaceutyczne poszukujące możliwości produkcji kontraktowej mogą również znaleźć wiele ciekawych firm w Polsce, szczególnie takich, które posiadają długą tradycję w produkcji naturalnych składników leków, jak również biotechnologicznych i specjalizujących się w produkcji kontraktowej różnych gotowych form leków. Inne zalety kraju to znacząca rola nauki czy też wysoki poziom kultury biznesowej.

Jak zaznacza PMR obydwa omawiane kraje są również członkami PIC/S, co gwarantuje wysoki poziom implementacji międzynarodowych zasad dobrej praktyki wytwarzania (GMP).

Europa straciła konkurencyjność w produkcji API

Raport podaje, że bardzo wysokie koszty dostosowania do zasad GMP w połączeniu z zaostrzeniem innych regulacji odnośnie przemysłu farmaceutycznego spowodowało, że europejscy producenci API nie są obecnie w stanie konkurować na duża skalę, szczególnie pod względem kosztów, z producentami z Azji. Sytuację pogorszył fakt, iż w ostatnich dekadach regulacje europejskie, w tym Unii Europejskiej, nie były dostosowywane do zmian rynkowych wystarczająco szybko. Przykładowo, brak odpowiedniego nadzoru nad importerami API z krajów azjatyckich spowodował znaczny rozwój segmentu substancji nie odpowiadających normom jakości i nielegalnego handlu nimi.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: