Złośliwe programy: bootkit na celowniku
2009-01-27 13:52
Przeczytaj także: Panda: nadchodzi szkodliwy Icepack
fot. mat. prasowe
Przechwytując wszystkie połączenia sieciowe z maszyny ofiary, DLL skanuje ruch w celu znalezienia kontaktu ze stronami bankowymi. Wszystkie dane wprowadzone przez użytkownika na takich stronach zostaną wysłane do serwera szkodliwego użytkownika.
Moduł szpiegujący może uruchomić atak man-in-the-middle, wykorzystując bootkita jako platformę posiadającą pełny dostęp do zasobów systemu operacyjnego. Pozwala to modułowi szpiegującemu przechwycić informacje poufne wprowadzone za pośrednictwem przeglądarki.
Moduł ten posiada prawie wszystkie funkcje programu szpiegującego, od banalnego przechwytywania danych wprowadzanych za pośrednictwem klawiatury do subdomen chronionych połączeń SSL. Podczas łączenia się ze stroną https program szpiegujący może otworzyć dodatkowe okna w przeglądarce w celu autoryzacji. Do takiego okna użytkownik może przez pomyłkę wprowadzić dane dotyczące swojego konta, ponieważ okno to wydaje się być częścią strony banku.
Program szpiegujący może przekierować zapytania użytkownika na strony phishingowe.
Wszystkie przechwycone dane są szyfrowane i wysyłane do wyspecjalizowanego serwera.
fot. mat. prasowe
Przykład lokalizacji serwerów, które obsługują połączenia SSL i są wykorzystywane do przekierowywani
Przykład lokalizacji serwerów, które obsługują połączenia SSL i są wykorzystywane do przekierowywania użytkowników na strony phishingowe (od lewej strony: nazwa domeny; adres IP serwera; podsieć, w której jest zlokalizowany serwer; autonomiczny system)
fot. mat. prasowe
Jak wygląda interakcja bootkita z serwerami
Jak wygląda interakcja bootkita z serwerami
Skala infekcji
Z raportu wynika, że zarówno pierwszy bootkit, który pojawił się pod koniec zeszłego roku, jak i Rustock rozprzestrzeniały się za pośrednictwem zasobów grupy IframeBiz. Jednak, bootkit pojawił się w zupełnie inny sposób: scenariusz był znacznie bardziej techniczny i wiele należało tu zawdzięczać epidemii spowodowanej przez Rustocka i Sinowala.
![Trojan bankowy Qbot najpupularniejszy na świecie w VI 2023 [© Brian Jackson - Fotolia.com] Trojan bankowy Qbot najpupularniejszy na świecie w VI 2023](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/cyberzagrozenia/Trojan-bankowy-Qbot-najpupularniejszy-na-swiecie-w-VI-2023-253614-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl