Praterm a rynek ciepła
2009-01-28 13:28
Przeczytaj także: UOKiK: Praterm przejmie PEC Jarocin
Firma już pozyskała jednak środki z giełdy i postanowiła je przeznaczyć na przejęcia ciepłowni w innych miastach.
W 2006 roku oprócz kupowania tradycyjnych zakładów, Praterm postanowił również zainwestować w nową dziedzinę - pozyskiwanie energii ze spalania biomasy.
W tym celu zakupił trzy spółki - dwie spalarnie i jedną zajmującą się uprawą roślin energetycznych.
Tempo wzrostu poprzez przejęcia było imponujące. W sumie od 2002 do 2007 roku grupa, z liczącej pięć ciepłowni i elektrociepłowni, rozrosła się do holdingu liczącego 22 zakłady.
W rękach Dalkii
W 2007 roku okazało się, że strategia przedstawiona przez zarząd funduszowi PE sprawdziła się. Grupa składająca się z ponad 20 lokalnych spółek ciepłowniczych przyciągała uwagę największych graczy na rynku energetycznym w Polsce. W 2007 r.
Dalkia postanowiła Praterm kupić. W tym celu ogłosiła wezwanie na sprzedaż akcji spółki na giełdzie. Co sprawiło, że podjęta została taka decyzja? - Analiza strategiczna Pratermu wskazała na cztery podstawowe argumenty - wymienia Jean-François LePage, dyrektor ds. strategii Dalkii Polska, odpowiedzialny za projekt transakcji z Pratermem. - Po pierwsze była to i jest firma bardzo skuteczna, zarówno z punktu widzenia technicznego, jak i finansowego. Po drugie lokalizacje Pratermu doskonale uzupełniały sieć Dalkii na południu, południowymwschodzie i na północy kraju. Trzecim atutem był dynamizm rozwojowy tej firmy - co roku Praterm przejmował dwie, trzy nowe firmy. Wreszcie - zainteresowanie Pratermu biomasą. My też chcieliśmy i nadal chcemy rozwijać działalność w tym segmencie.
Wezwanie, które ogłosiła Dalkia, zakończyło się sukcesem i od lutego tego roku Praterm stał się częścią grupy Dalkia.
W wezwaniu swoje akcje sprzedał zarówno Krokus PE, jak i założyciele firmy - Edward i Witold Kowalewscy.
Pytany o taką decyzję Edward Kowalewski mówi, że w zasadzie nie miał innego wyjścia - trzymanie pakietu mniejszościowego przy inwestorze branżowym nie miało sensu, a cena, którą Dalkia musiała zaproponować w wezwaniu, musiała być nie mniejsza niż średnia z ostatnich sześciu miesięcy, co przy już spadających na giełdzie notowaniach było ceną dobrą.
Zarząd Dalkii, który od początku bardzo pozytywnie oceniał strategię Pratermu, deklaruje dzisiaj, że zamierza ją kontynuować.
Przeczytaj także:
Praterm przejmuje Eurobiomass Polska
![Praterm przejmuje Eurobiomass Polska [© christian42 - Fotolia.com] Praterm przejmuje Eurobiomass Polska](https://s3.egospodarka.pl/grafika/Eurobiomass-Polska/Praterm-przejmuje-Eurobiomass-Polska-zaGbha.jpg)
oprac. : Krzysztof Orłowski / Nowy Przemysł