Grupy przedsiębiorstw w 2007 roku
2009-01-30 01:10
Podmioty gospodarcze powiązane w grupy przedsiębiorstw w 2007 r. wg sekcji PKD © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Grupy przedsiębiorstw w 2011 roku
Odmienne zachowania przedsiębiorstw powiązanych w grupy od zachowań pozostałych przedsiębiorstw działających na rynku wynikają z realizacji wspólnej w ramach danej grupy polityki i wspólnych transakcji. Przy istnieniu tych powiązań, sytuację w każdej jednostce wchodzącej w skład grupy należałoby analizować i oceniać na poziomie całej grupy.Badanie grup przedsiębiorstw prowadzących działalność gospodarczą w Polsce przeprowadzono po raz pierwszy w 2008 r. Wyniki tego badania pozwoliły na pierwszą ocenę skali zjawiska łączenia się polskich przedsiębiorstw w grupy oraz dostarczyły podstawowych informacji na temat wielkości grup mierzonej liczbą pracujących, rodzaju działalności gospodarczej prowadzonej w ramach grupy, jej powiązań międzynarodowych. Z uwagi na fakt, iż rejestry nie zawierają pełnej informacji na temat grup przedsiębiorstw i wchodzących w ich skład jednostek, pierwsze badanie miało także na celu identyfikację podmiotów powiązanych w grupy przedsiębiorstw i występujących między nimi relacji, a tym samym wyłonienie zbiorowości, która w następnych latach podlegać będzie stałej obserwacji pod względem liczby pracujących, wielkości kapitału i wyników działalności gospodarczej. Badanie będzie doskonalone i docelowo powinno pozwolić na porównanie efektywności działania przedsiębiorstw powiązanych i prowadzących działalność samodzielnie.
Metodologia badania została przygotowana zgodnie z zasadami opracowanymi przez Eurostat we współpracy z OECD.
fot. mat. prasowe
Podmioty gospodarcze powiązane w grupy przedsiębiorstw w 2007 r. wg sekcji PKD
Na podstawie informacji zebranych w badaniu zidentyfikowano 10682 przedsiębiorstwa powiązane w grupy, z tego 89,7% to podmioty zależne od innych jednostek wchodzących w skład grupy, 7,3% – jednostki dominujące najwyższego szczebla, 3,0% – jednostki dominujące szczebla pośredniego, tj. pełniące w grupie rolę jednostki dominującej dla jednych podmiotów, a jednocześnie zależnej od innego podmiotu.
Ze względu na podstawowy rodzaj działalności prowadzonej przez przedsiębiorstwa wchodzące w skład grup, największy odsetek (35,1%) stanowiły podmioty zaliczone do sekcji „Przetwórstwo przemysłowe”, a 24,4% – sklasyfikowane w sekcji „Handel i naprawy”.
Grupy przedsiębiorstw
fot. mat. prasowe
Jednostki dominujące najwyższego szczebla zlokalizowane za granicą
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl